تبلیغات
دام ، طیور ، آبزیان - پاسخ طبیعی و فیزیولوژیكی پرنده به تنش گرمایی
دام ، طیور ، آبزیان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

پاسخ طبیعی و فیزیولوژیكی پرنده به تنش گرمایی

جوجه های گوشتی كه در معرض دماهای بالای محیطی قرار می گیرند ، تغییرات رفتاری زیادی از خود بروز می دهند كه این تغییرات به پرنده اجازه می دهند تا با محیط اطراف خود ، تعادل گرمایی برقرار كند ...

پاسخ طبیعی و فیزیولوژیكی پرنده به تنش گرمایی .


 
جوجه های گوشتی كه در معرض دماهای بالای محیطی قرار می گیرند ، تغییرات رفتاری زیادی از خود بروز می دهند كه این تغییرات به پرنده اجازه می دهند تا با محیط اطراف خود ، تعادل گرمایی برقرار كند. بیشتر پرندگان ف به هنگام تنش گرمایی می نشینند ، برخی از آنها ساكت و آرام در نقطه ای می ایستند و برخی دیگر در كنا دیوارها و آبخوری ها به حالت قوز كرده می ایستند. معمولا در این شرایط ، پرندگان بال های خود را آویزان و باز می كنند تا با كاهش عایق بدنی ، سبب نفوذ و گسترش سرما به بدن خود گردند. در بدن پرنده ، با اتساع رگ های خونی بافت های سطحی (مانند پوست) ، جریان خون از برخی اندام های داخلی بدن مانند كبد ، كلیه ها و روده ها‌ ، به سمت پوست تغییر مسیر داده ، بدین طریق موجب تسهیل از دست دادن گرمای بدن می شود .
در شرایط گرما ، تنفس شدید یا نفس نفس زدن Panting در پرنده افزایش می یابد. خنك شدن و از دست دادن حرارت به هنگام تبخیر آب از مجاری تنفسی ، به پرنده كمك می كند تا حرارت تولید شده در بدن را دفع نماید. در هر صورت نفس نفس زدن كه در نتیجه تنش گرمایی اتفاق می افتد ، به فعالیت زیاد ماهیچه ای نیاز دارد كه به تبع آن نیاز به مصرف انرژی افزایش خواهد یافت .
بنابراین گرمای هوا ، با كاهش بازده انرژی همراه است. به طور طبیعی انتظار می رود كه پدیده نفس نفس زدن هنگامی رخ دهد كه دمای اطراف پرنده نزدیك یا بالاتر از 30 درجه سانتیگراد باشد. میزان رطوبت نسبی هوا به هنگام بروز تنش گرمایی ، بر میزان تبخیر آب از مجاری تنفسی تاثیر می گذارد كه این وضعیت می تواند میزان دفع حرارت بدن را تحت تاثیر قرار دهد. طیور گوشتی نمی توانند به خوبی دیگر پرندگان اهلی ، دما و رطوبت نسبی بالای محیط را تحمل كنند در شرایطی كه دما و رطوبت نسبی بالا است ، مرگ ناشی از تلاش پرنده برای خنك شدن ، به ویژه در پرندگان سنگین وزن ف بسیار سریع اتفاق می افتد. پرندگان معمولی ، از طریق نفس نفس زدن ، در هر گرم آبی كه از طریق ریه ها بیرون می دهند تقریبا 540 كالری انرژی حرارتی از دست می دهند .
.
تاثیر نفس نفس زدن بر PH و تعادل اسیدی در جوجه های گوشتی

.
ارتباط بین تنش گرمایی و كاهش مصرف دان
مصرف دان در جوجه های گوشتی در شرایط محیطی گرم ، كاهش می یابد. این وضعیت ، بخشی از سازگاری فیزیولوژیكی پرنده در شرایط تنش گرمایی است. كاهش مصرف دان سبب كاهش دریافت روزانه مواد مغذی ، كه با رشد پرنده در ارتباط هستند ، می شود. از آنجا كه مصرف كمتر مواد مغذی ، به معنی تولید حرارت بدنی كمتر است ، بنابراین با وجود كند شدن سرعت رشد – به دلیل كاهش نیاز پرنده به از دست دادن گرما – تحمل شرایط گرمایی آسان می شود.
نتایج حاصل از تحقیقات ، به روشنی بیانگر این مطلب است كه درصد زندمانی پرندگانی كه هنگام تنش گرمایی مصرف دان آنها افزایش می یابد ، به ویژه در طول گرم ترین ساعات روز ، كاهش می یابد .
PH خون به طور طبیعی به وسیله ریه ها و كلیه ها تنظیم می شود. این تنظیم ، با سیستم های متعدد بافری كه از تغییرات سریع PH جلوگیری می كنند ، انجام می پذیرد. از آنجا كه میزان تنفس در پرندگانی كه تحت تاثیر تنش گرمایی قرار می گیرند ، افزایش می یابد ، به همان اندازه میزان دی اكسید كربن خون نیز كاهش می یابد. این امر ، موجب بروز آلكالوزیس (Alkalosis) تنفسی (افزایش PH خون) می شود. تنش گرمایی ، میزان پتاسیم و دیگر مواد معدنی بدن را نیز كاهش داده ، تعادل الكترولیتی بدن را تغییر می دهد . .
فواید اجرای برنامه قطع دان در زمان تنش گرمایی
علاوه بر افزایش تلفات ناشی از تنش گرمایی در طیور گوشتی ، زیان های اقتصادی زیادی در ارتباط با این پدیده ، به دلیل كاهش میزان رشد و بازده غذایی ، ایجاد می گردد. بنابراین به طور طبیعی ، پرورش دهندگان ، به تحریك پرندگان برای مصرف دان در هوای گرم ، تمایل دارند. هر چند تمامی روش های مدیریتی كه موجب افزایش مصرف دان یا فعالیت پرنده در گرم ترین ساعات روز می شود ، ممكن است نتیجه معكوس در پی داشته باشد.
مصرف زیاد دان ، تولید حرارت پرنده را افزایش داده كه در نتیجه آن ، تلفات نیز افزایش می یابد. برنامه قطع دان در جوجه های گوشتی ، پیش از گرم ترین ساعات روز در طول این ساعات ، گرمای تولیدی توسط پرندگان را كاهش داده ، قدرت زنده مانی آنها را افزایش می دهد .
قطع دان ، گرمای ناشی از هضم و جذب و متابولیسم مواد مغذی را كاهش می دهد و همچنین تاثیری آرام بخش بر پرنده می گذارد. از آنجا كه تحرك و جابه جایی حیوانات ، از طریق انقباض ماهیچه ها صورت می گیرد ، در نتیجه ، فعالیت فیزیكی ، سبب تولید گرما می شود. در شرایط گرما ، این نوع تولید حرارت نیز به بار گرمایی پرنده می افزاید .
بنابراین برای كاهش بار گرمایی ف تا آنجا كه ممكن است باید پرندگان را در وضعیت آرام نگاه داشت. این عمل ، به ویژه در طول گرم ترین ساعات روز ، اهمیت دارد. با سپری شدن ساعات روز ، اهمیت دارد. با سپری شدن ساعات گرم روز و كاهش گرما ، جوجه های گوشتی معمولا دوباره مصرف دان را آغاز می كنند .
.
راهكارهای كاهش تنش گرمایی در جوجه های گوشتی
در سالن های باز و در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب ، ایجاد جریان هوای مناسب و مصرف آب كافی ، ضروری است. در این شرایط ، تهویه باید در بیشترین حد ممكن باشد. جریان هوا ، در از بین بردن تجمع گاز آمونیاك ، دی اكسید كربن و رطوبت ، نقش بسزایی دارد. نفس نفس زدن ، با افزایش تبخیر آب از ریه ها همراه است. بنابراین پرنده در شرایط گرما مجبور است آب بیشتری مصرف كند تا از تنش ناشی از كاهش آب بدن (Dehydration) جلوگیری نماید. آب آشامیدنی خنك ، مصرف آب و غذا را تحریك كرده ، میزان مصرف آنها را افزایش می دهد .
در زمانی كه پرنده با تنش گرمایی مواجه است ، كاهش دمای بدن بسیار مفید است. در شرایطی كه دمای آب آشامیدنی كمتر از دمای بدن باشد ، حرارت بدن را جذب می كند. بنابراین در جوجه های گوشتی كه در معرض تنش گرمایی قرار دارند ، فراهم كردن آب آشامیدنی خنك و كافی ، بسیار اهمیت دارد. معمولا هر عاملی كه باعث افزایش مصرف آب آشامیدنی در زمان تنش گرمایی شود ، میزان زنده مانی پرنده را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
برخی از محققان ، افزایش زنده مانی در جوجه های گوشتی كه در معرض تنش گرمایی قرار گرفته اند و از نمك هایی مانند بیكربنات پتاسیم ، كلرید پتاسیم ، كلرید سدیم و كلرید آمونیم استفاده كرده اند را ناشی از افزایش مصرف آب آشامیدنی می دانند ، نه از مصرف خود نمك به تنهایی .
تنظیم جیره برای بهبود عملكرد جوجه های گوشتی در شرایط تنش گرمایی تنش گرمایی باعث می شود كه مصرف دان و در نتیجه دریافت مواد مغذی كاهش یابد.
بنابراین ، باید غلظت های مواد مغذی جیره را افزایش داد. افزایش غلظت پروتئین جیره به تنهایی روش نادرستی است. از آنجا كه میزان انرژی جیره ، باید همگام با سایر مواد مغذی افزایش یابد ، بنابراین افزایش میزان چربی جیره نیز باید در نظر گرفته شود. غلظت های مواد معدنی و ویتامینه جیره نیز باید مورد بازنگری واقع شوند. اغلب ،‌ در طول دوره تنش گرمایی ، استفاده از ویتامین C به عنوان یك عامل ضد تنش گرمایی ، مورد توجه قرار می گیرد. انتخاب كوكسیدیواستات مناسب ، به همان اندازه انتخاب آنتی اكسیدان ها و بازدارنده های قارچ و كپك كه موجب ایجاد ضایعات مواد خوراكی می شوند،  حائز اهمیت است.
از آنجا كه پروتئین ، گرمای متابولیسمی بیشتری نسبت به هیدرات كربن و چربی تولید می كند ، بنابراین جیره های غذایی كه از لحاظ اسیدهای آمینه ، نامتعادل باشند ، سبب افزایش تولید گرمای متابولیسمی خواهند شد. تعادل اسیدهای آمینه ، اهمیت ویژه ای دارد. باید سعی شود تا از جیره های با مقادیر كمتر پروتئین به همراه اسیدهای آمینه ساختگی به ویژه لیزین و متیونین استفاده شود .
.
خلاصـه 
جوجه های گوشتی كه در معرض تنش گرمایی قرار می گیرند مجبور به ایجاد تنظیم فیزیولوژیكی برای تحمل شرایط بحرانی زندگی خود هستند. در نتیجه تنش گرمایی ، مصرف دان كاهش و مصرف آب افزایش می یابد .
- متعادل كردن جیره ف می تواند به كاهش تولید گرمای متابولیسمی و حفظ مصرف مواد مغذی كمك نماید ، توجه به دریافت انرژی و متعادل كردن اسیدهای آمینه در شرایط تنش گرمایی ، بسیار مهم است . 
-  فراهم نمودن تهویه كافی و تحریك پرندگان به مصرف بیشتر آب ، ضروری است . 
-  به حداقل رساندن فعالیت پرنده در طول گرم ترین ساعات روز ، فشار گرمایی را كاهش می دهد . 
-  برنامه قطع كنترل شده دان ، موثر بوده ، معمولا باعث افزایش زنده مانی جوجه های گوشتی در زمان تنش گرمایی می گردد .

star wars commander cheats
جمعه 4 اسفند 1396 05:54 بعد از ظهر
این موضوعی است که نزدیک به قلب من است... متشکرم
شما! دقیقا جزئیات دقیق کجاست؟
Consuelo
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:54 بعد از ظهر
I've been surfing online more than three hours today, but I never found any fascinating article like yours.

It is lovely price sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made
good content material as you probably did, the web shall be much more helpful than ever
before.
Do you get taller when you stretch?
دوشنبه 6 شهریور 1396 12:25 بعد از ظهر
Hello to every body, it's my first go to see of this weblog; this website consists
of amazing and actually fine stuff in favor of visitors.
Foot Pain
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:21 قبل از ظهر
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished
to say that I have really enjoyed browsing
your blog posts. After all I'll be subscribing to your rss
feed and I hope you write again very soon!
Foot Problems
شنبه 14 مرداد 1396 02:35 قبل از ظهر
We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
Your site offered us with valuable info to work on. You've performed a formidable job and our whole
group shall be thankful to you.
Foot Complaints
یکشنبه 8 مرداد 1396 03:48 قبل از ظهر
Howdy would you mind letting me know which hosting company you're using?

I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and
I must say this blog loads a lot quicker then most.

Can you suggest a good web hosting provider at a fair price?
Cheers, I appreciate it!
How do you get rid of Achilles tendonitis?
یکشنبه 8 مرداد 1396 03:31 قبل از ظهر
Spot on with this write-up, I really believe that this web
site needs much more attention. I'll probably be back again to see more, thanks for the information!
Foot Problems
یکشنبه 8 مرداد 1396 03:10 قبل از ظهر
If you wish for to obtain much from this piece of writing then you have to apply these techniques to
your won web site.
How can I increase my height after 18?
یکشنبه 8 مرداد 1396 02:40 قبل از ظهر
What's up it's me, I am also visiting this website regularly, this
site is truly fastidious and the visitors are really
sharing pleasant thoughts.
Foot Issues
یکشنبه 8 مرداد 1396 01:05 قبل از ظهر
Hi would you mind letting me know which webhost you're utilizing?
I've loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a
lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price?

Thank you, I appreciate it!
Foot Issues
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:19 قبل از ظهر
I used to be suggested this blog through my cousin. I am not positive whether this post is written through him as nobody else understand such distinctive approximately
my problem. You're wonderful! Thank you!
Foot Issues
شنبه 7 مرداد 1396 11:59 بعد از ظهر
I think that everything said was very reasonable. However, what about
this? suppose you added a little content? I ain't saying your information is not solid, but
what if you added a headline to possibly get people's attention? I mean دام ، طیور ،
آبزیان - پاسخ طبیعی و فیزیولوژیكی پرنده به تنش گرمایی is a
little plain. You might peek at Yahoo's front page and see how they create news headlines to grab viewers interested.
You might try adding a video or a related picture or two to grab readers interested about
everything've got to say. In my opinion, it could bring your posts a little livelier.
Foot Problems
شنبه 7 مرداد 1396 11:58 بعد از ظهر
Good day I am so grateful I found your weblog, I really found
you by accident, while I was searching on Google for something else, Regardless I am here
now and would just like to say many thanks for a marvelous post and a all round enjoyable
blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have book-marked it and
also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more,
Please do keep up the superb b.
Foot Complaints
شنبه 7 مرداد 1396 10:59 بعد از ظهر
Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually
recognize what you are speaking about! Bookmarked.
Please additionally talk over with my web site =). We will have a hyperlink exchange agreement among us
Foot Problems
شنبه 7 مرداد 1396 10:12 بعد از ظهر
Post writing is also a excitement, if you be acquainted with then you can write or else it is complicated to write.
Foot Complaints
شنبه 7 مرداد 1396 09:42 بعد از ظهر
It's great that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our dialogue made at this time.
What causes pain in the Achilles tendon?
شنبه 7 مرداد 1396 07:35 بعد از ظهر
Hi there, after reading this remarkable paragraph
i am also happy to share my experience here with mates.
Foot Issues
شنبه 7 مرداد 1396 06:57 بعد از ظهر
I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
I'll go ahead and bookmark your website to come back down the
road. Many thanks
Foot Issues
شنبه 7 مرداد 1396 06:53 بعد از ظهر
Heya i'm for the first time here. I came across this
board and I find It really useful & it helped me out much.
I hope to give something back and aid others like you helped me.
Foot Pain
شنبه 7 مرداد 1396 02:50 بعد از ظهر
Everyone loves it when people come together and share opinions.
Great website, continue the good work!
Foot Complaints
شنبه 7 مرداد 1396 02:40 بعد از ظهر
I know this web site presents quality based articles or
reviews and additional stuff, is there any other web page which gives these kinds of stuff in quality?
What is the tendon at the back of your ankle?
شنبه 7 مرداد 1396 07:52 قبل از ظهر
At this time it appears like Drupal is the best blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
emelineklaft.weebly.com
دوشنبه 19 تیر 1396 10:18 قبل از ظهر
I think this is one of the so much vital information for me.
And i'm satisfied studying your article. But wanna commentary
on some normal issues, The web site taste is great,
the articles is actually excellent : D. Just right process, cheers
foot pain cancer
سه شنبه 6 تیر 1396 04:04 قبل از ظهر
Hi there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it
and individually recommend to my friends. I am confident they
will be benefited from this website.
std clinic near me
یکشنبه 4 تیر 1396 09:51 بعد از ظهر
بسیار core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب اصل آیا
نه حل و فصل بسیار خوب با من پس از
برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما قادر به من مؤمن اما تنها برای while.
من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک
ممکن است را خوب به کمک پر همه کسانی معافیت.
که شما در واقع که می توانید انجام من می قطعا تا پایان مجذوب.
Trinidad
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:23 بعد از ظهر
It's actually very difficult in this active life to listen news on Television, therefore I just use web for that
purpose, and get the most up-to-date information.
Pasquale
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:28 بعد از ظهر
Greetings I am so happy I found your weblog, I really found you by error,
while I was browsing on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say
thanks a lot for a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked
it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be
back to read a lot more, Please do keep up the great b.
thersacockrill.hatenablog.com
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:42 بعد از ظهر
Great post. I am facing many of these issues as well..
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 05:42 قبل از ظهر
It is not my first time to visit this website, i am browsing this site dailly and obtain pleasant
facts from here all the time.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 08:04 بعد از ظهر
Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site,
how could i subscribe for a blog website? The account
aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this
your broadcast provided bright clear idea
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهندس کوروش ابراهیمیان

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان