تبلیغات
دام ، طیور ، آبزیان - بیماری اسهال ویروسی گاو
دام ، طیور ، آبزیان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

بیماری اسهال ویروسی گاو

دامها  علائم مشابه ای را نشان می دادند كه مهمترین آنها عبارت بودند از :
 1. تب بالا ( 42 درجه سانتی گراد )

 2.  ترشحات سروزی چشم و بینی

 3.  پرخونی شدید مخاطات چشم


Bovine Viral Diarrhea ( B.V.D )

Mucosal Disease Complex

اسهال ویروسی گاو

( بیماری مخاطی )

 ترجمه و تنظیم:

دكتر امیدرضا امرآبادی

كارشناس اداره كل دامپزشكی استان فارس

گزارش بیماری

روستای فتح آباد كوار در 45 كیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد. این روستا با دارا بودن بیش از 8000راس گاو وگوساله پرواری از مهمترین مراكز پرواربندی استان فارس می باشد. با توجه به ورود      گوساله های پرواری بصورت قاچاق از نقاط مرزی كشور به این روستا در سالهای 67 و 73 شاهدبروز بیماری طاعون گاوی بوده ایم.لذا بروز هر گونه بیماری مخاطی در این روستا ‍با دقت نظر خاص ، بررسی می گردد.

در تاریخ 21/6/82 متعاقب گزارش یك مورد بیماری در یك باب گاوداری پرواری واقع دراین روستا ‍ واحد بررسیهای شبكه دامپزشكی شهرستان شیراز به محل عزیمت كرده و نسبت به بازدید و بررسی گاوداری اقدام لازم را بعمل آورد و نهایتاً مشكوك به بیماری مخاطی گردید.

تعداد 83 راس گوساله پرواری 100 روز قبل از شهرستان كازرون خریداری و به این محل منتقل شده بود. علائم بیماری از مورخه 15/6/82 در گاوداری ظاهر گردید و دامها به درمانهای علامتی پاسخ نداده بودند.

در تاریخ 21/6/82  دو راس گوساله بعلت شدت بیماری ذبح شدند و در همان تاریخ 4 راس از دامها  علائم مشابه ای را نشان می دادند كه مهمترین آنها عبارت بودند از :

 1. تب بالا ( 42 درجه سانتی گراد )

 2.  ترشحات سروزی چشم و بینی

 3.  پرخونی شدید مخاطات چشم

 4.  پرخونی لثه ها

 5.  كراتیت قرنیه

 6.  خمودگی

 7.  قطع اشتها

 8.  دو مورد اسهال

 9.  تنفس شدید

 10.  بزرگی غده لنفاوی پیش كتفی

 11. در كالبدگشایی مهمترین یافته ها شامل موارد زیر بودند :

 12. پرخونی در روده باریك

 13.  بزرگ بودن غدد لنفاوی مزانتریك و رتروفارنجیال

با تهیه گسترش خونی تیلریوز مثبت گزارش گردید وسپس از كلیه دامها جهت تهیه سرم ، خونگیری بعمل آمده

و همچنین از غدد لنفاوی دامهای ذبح شده نمونه لازم جهت ارسال به سازمان دامپزشكی اخذ گردید.

 بتدریج بیماری با همان علائم كلینیكی در گله توسعه پیدا كرد و با توجه به اهمیت موضوع و مشكوك بودن به بیماری طاعون گاوی وعدم پاسخ به درمان های علامتی ، دستور  قرنطینه صادر گردید. ضمناً با استقرار 2 اكیپ فعال بیماریاب در روستا دستورات بهداشتی و قرنطینه ای به دامداران ارائه  و با هماهنگی بخشداری ، جهاد كشاورزی و سایر ارگانهای ذیربط ، با استقرار یك اكیپ ویژه در ورودی روستا قرنطینه دامی اعمال گردید.

همچنین بعلت اهمیت موضوع در تمامی بخشهای شهرستان اكیپهای بررسی بصورت فعال نسبت به نظارت ،  بیماریابی و ارائه دستورات بهداشتی به دامداران اقدام نمودند.

در تاریخ 26/6/82 كارشناس بررسیهای سازمان دامپزشكی كشور از منطقه بازدید بعمل آورده وبا توجه به ماهیت بیماری دستور كشتار صادر گردید.

نهایتاً براساس دستور سازمان دامپزشكی كشور از 83 راس گوساله موجود در واحد تعداد 24 راس گوساله كه علائم بیماری را نشان می دادند ، در محل دامداری كشتار گردید و تعداد 20 راس گوساله دیگر نیز به كشتارگاه كوار كه نزدیكترین كشتارگاه به دامداری می باشد. جهت ذبح انتقال داده شد و از مورخه 30/6/82    علائم بیماری در گاوداری مذكور و سایر دامهای روستا مشاهده نگردید و نهایتاً  تشخیص قطعی بیماری توسط سازمان دامپزشكی كشور BVD-MD  اعلام گردید.

اسهال ویروسی گاو ( بیماری مخاطی )

اسهال ویروسی گاو یكی از بیماریهای عفونی گاو است كه بوسیله Pestivirus از خانواده توگا ویریده ایجاد  می شود. این بیماری برای اولین بار در سال 1946 در نیویورك مشاهده گردید.

بیماری عموماً بصورت تحت كلینیكی یا ملایم با درصد ابتلای بالا  و تلفات كم مشاهده می شود . اما در موارد حاد بیماری تلفات بالا نیز مشاهده می شود.

این بیماری از نظر درمانگاهی با علائم گاسترو اینتریت ، همراه با اسهال شدید ، زخم و تورم و سائیدگی مخاط دهان و بینی ، تب ، لوكوپنی ، كاهش ترشح شیر و سقط مشخص می گردد .

در سال  1953 در ایالت آیووای آمریكا بیماری مشابه ای همراه با عوارض مخاطی مشاهده گردید كه بیماری مخاطی نامیده شد اما اكنون مشخص گردید كه عامل هر دو بیماری یكی می باشد. یكی از جنبه های مهم این بیماری شباهت آن با طاعون گاوی و MCF است كه با سائیدگی بافت پوششی مخاط دهان و مجاری گوارشی همراه می باشد .

 

اتیولوژی :

Pestivirus یك ویروس RNA دار می باشد كه از لحاظ پادگنی شباهت زیادی به ویروس طاعون خوك و    عامل بیماری بوردر گوسفند دارد ، این ویروس توسط حرارت ، تغییرات PH و مواد ضد عفونی كننده از بین   می رود اما در درجه حرارت پایین ماندگار می باشد.

 

اپیدمیولوژی :

بررسی های سرولوژیكی نشان داده است كه با وجود كم بودن تعداد گاوانی كه نشانیهای درمانگاهی بیماری را بروز می دهند ، میزان عفونت خیلی زیاد است . در انگلستان لااقل 50 درصد گاوان از نظر سرمی واكنش     مثبت نسبت به بیماری دارند و در استرالیا این نسبت به 89 درصد بالغ می گردد كه در مناطق گرم میزان آلودگی 91 درصد و در نواحی معتدل 54 درصد است. در كنیا 19 درصد گاوان بالغ در آزمایش سرمی مثبت می باشند. سویه های ویروس در این كشور با سویه هائی كه در آمریكا و آلمان جدا گردیده مشابه است . در آلمان 76 درصد گاوانی كه مورد آزمایش قرار گرفته اند در آزمایش سرمی آلوده بوده اند . میزان شیوع از 40 درصد در گوساله های 6  ماهه تا 91 درصد در گاوان بالغ متغیر بوده است . در رودزیا 64 درصد گاوان آلوده تشخیص داده شده اند.

گاوها در تمامی سن ها حساس می باشند. اما بیشتر در 8 تا 24 ماهگی بیماری را نشان می دهند. بیماری بطور محسوسی در زمستان شیوع بیشتری دارد ولی ظاهراً بیماری در گاوان گوشتی بیش از گاوان شیری شیوع    دارد. در گوساله های گوشتی بیماری چند هفته یا ماه بعد از دوران شیرخوارگی و اغلب در سنین 6 تا 10     ماهه بروز می كند. در گاوداریهای بسته ممكن است تا 25 درصد گوساله ها به فرم حاد بیماری مبتلا گردند و میزان تلفات به 90 تا 100 درصد بالغ شود. در گاوداریهای باز كه ورود گاوان جدید در آنها اغلب صورت       می گیرد بیماری معمولاً بصورت تك و توك بروز می كند. در گاوان پرواربندی بیماری معمولاً چند هفته پس     از ورود دامها به محل پرواربندی ظاهر می شود و معمولاً بصورت تك و توك است مگر اینكه تعدادی از گاوان پرواربندی از گاوداریهای بسته و محصور ( بدون ارتباط با سایر گاوان ) به محل آورده شده و با دامهای ناقل بیماری مخلوط گردیده باشند. اسهال ویروسی گاوان را می توان از راه دهان و یا تزریق بسهولت انتقال داد ،    در شرایط طبیعی انتقال بیماری بوسیله تماس مستقیم و یا غیر مستقیم صورت می گیرد و بازدیدكنندگان عادی ترین وسیله سرایت از گله ای به گله دیگر است ،گرچه مهمترین وسیله انتشار بیماری مواد غذایی آلوده             با مدفوع دامهای مبتلا می باشد ، ولی آلودگی ممكن است  از طریق ادرار و یا ترشحات بینی نیز صورت گیرد . انتقال توسط حشرات و بند پایان نیز گزارش شده است.

 

علائم درمانگاهی :

بیماری BVD عموماً بصورت تحت كلینیكی می باشد . علت بروز علائم متفاوت در این بیماری می تواند به علل زیر باشد:

بیماریزایی های متفاوت در سویه های ویروس.

حساسیت گله.

عفونتهای رایج.

استرس.

فاكتورهای مدیریتی.

با توجه به اینكه ویروس BVD سیستم ایمنی را فلج می كند ، بنابراین امكان دارد سایر عوامل بیماریزای فرصت طلب نیز، بیماریزایی خود را نشان دهند بنابراین علائم كلینیكی بیماری BVD همراه با این بیماریها مشاهده         می گردد.

دوره كمون در شرایط طبیعی 1 تا 3 هفته است و بعضی منابع 5 الی 10 روز را ذكر كرده اند . در فرم حاد BVD كه عموماً در گاوان جوان بین 8 ماهه تا 2 ساله بروز می كند علائم بیماری به قرار ذیل می باشد:

تب (c ° 41  40 ) ، دپرسیون ، بی اشتهایی ، تنفس شدید ، ضربان سریع قلب  ، سرفه خشك ، ترشحات     سروزی بینی كه بتدریج چركی می گردد ، پرخونی بینی و گاهی اوقات پرخونی مخاط دهان ، نكروز اطراف سوراخهای بینی و پوزه ، 2 تا 3 روز بعد از شروع تب اسهال دیده می شود كه در ابتدا آبكی بوده سپس خونی همراه با ترشحات موكوسی می گردد . همچنین 3 تا 7 روز پس از شروع تب ، زخمهای دهانی همراه با    آبریزش كشدار مشاهده می گردد (تصویر1). ترشح اشك و كدر شدن قرنیه گاهی مشاهده می شود در اینصورت كدری از قسمت مركزی قرنیه شروع می شود و به طرف خارج توسعه پیدا می كند(تصویر 2).         در تعدادی از دامها لنگش بروز می كند ، دامهای آبستن ، جنین خود را سقط می كنند و یا در صورت زایش ناهنجاریهای مادرزادی در گوساله ها مشاهده می گردد. تصادفاً ممكن است دامهایی آثار آنسفالیت بویژه    تشنج نشان دهند.

شایان ذكر است كه در بعضی از موارد اسهال و زخمهای مخاطی ممكن است وجود نداشته باشد یا در حداقل خود را نشان دهد و تنها علائم تنفسی آشكار می باشد.

جراحات سائیدگی مخاط دهان معمولاً از یكدیگر مجزا و بصورت زخمهای كم عمقی هستند كه در نتیجه نكروز پوشش مخاطی آن جدا گردیده است . این جراحات در سطح داخلی لبها روی لثه ها و حاشیه دندانها و در   قسمت خلفی سقف و در گوشه دهان و روی زبان وجود دارد . از اینگونه جراحات ممكن است در روی پوزه     نیز تولید و به یكدیگر متصل شود و در نتیجه دلمه خشكی روی پوزه را بپوشاند.

گاو مبتلا به فرم حاد BVD ظرف 48 ساعت تلف می گردد.

اشكال خیلی خفیف كه عادی ترین شكل این بیماری می باشد با تب ، كم شدن لوكوسیتها همراه است و ممكن است با اسهال همراه باشد یا نباشد.

در شكل انفرادی و تك و توك بیماری مخاطی در ابتدا بی اشتهایی و تب شدید(  ° 41 ) ظاهر می شود ولی   در ظرف 2  3 روز تب پایین می آید ، نكروز سطحی و مجزائی در مخاط دهان از جمله سطح زبان روی     پوزه و قسمت قدامی منخرین ظاهر می گردد. جراحات حاصل خیلی سطحی است و اگر آنرا پاك كنند ، سائیدگی های مخاطی زیر آن كم عمق و تشخیص آنها دشوار می باشد . ایجاد این جراحات با ترشحات بزاق فراوان ریزش بینی چركی و  اسهال آبكی و گاهی خونین همراه است . زور و پیچ در هنگام خروج مدفوع اغلب وجود دارد . بی اشتهایی مطلق ادامه  پیدا می كند و از بین رفتن آب بدن و لاغری شروع می شود. نشانیهای عصبی وجود ندارد . در 10 درصد لنگش  دیده می شود. جراحات پوستی بیشتر در مواردی بوجود می آید كه بیماری طولانی شده . در اینصورت ممكن است در اطراف مجاری غلاف قضیب و فرج نیز موجود باشد . در مواردی از مبتلایان ترشحات چشمی دیده می شود و كدر شدن قرنیه نیز در موارد كمی گزارش گردیده   است. در مراحل آخر بیماری مدفوع حاوی مقدار زیادی بقایای مخاطی است. مرگ معمولاً در ظرف 4 تا 15   روز فرا می رسد.

 

شكل تحت حاد و یا مزمن :

در حیواناتی كه زنده بمانند ولی كاملاً بهبود نیافته باشند اسهال متناوب ، كم اشتهایی ، لاغری تدریجی ، موهای خشن و خشك ، نفخ مزمن ، تغییر شكل سم و جراحات مزمن در حفره دهان و پوست دیده می شود.

آثار كالبد گشایی جراحات در اكثر اشكال بیماری یكنواخت است. آثار ظاهری غیر عادی محدود به دستگاه گوارش می باشد. سائیدگی كم عمق مشخص با تورم مختصری در اطراف و بافت قرمز رنگی وسط آن روی پوزه و در دهان وجود دارد. تعداد این جراحات در حلق ، حنجره و قسمت خلفی منخرین كمتر ، ولی در مری زیاد و بصورت خطوطی در امتداد چین های مری قرار گرفته اند.

نظیر این جراحات در ابتدای شكمبه و در ورقه های هزارلا وجود دارد . در شیردان اغلب پرخونی همراه با لكه های متعدد خونریزی زیر مخاطی و تورم جدار این عضو بنظر می رسد.

 

 

تشخیص :

تمایز بیماریهائی كه ایجاد سائیدگی مخاطی در دهان می كنند چه از نظر درمانگاهی و چه از نظر كالبدگشایی فوق العاده دشوار است .

طاعون گاوی ، BVD و MCF از نظر درمانگاهی شباهت زیادی به یكدیگر دارند. تورم دهان در اثر سائیدگی مخاط و تورم روده و معده در هر سه بیماری وجود دارد و در واگیریها نمی توان اسهال ویروسی و MCF را از طاعون گاوی از روی نشانیها تمیز داد . در اینگونه موارد باید مراجع ذیصلاح را مطلع ساخت و ماهیت بیماری را بوسیله تزریق و یا آزمایشهای مناسب مشخص كرد.

تشخیص قطعی ماهیت بیماری با كشت و جدا ساختن ویروس بوسیله برداشت از ترشحات مخاط بینی و مدفوع و آزمایش سرمی در دو نوبت از نظر پادتن های ضد ویروس اسهال ویروسی گاو انجام پذیر است. برای آزمایشهای هیستوپاتولوژی نمونه های مورد نظر از لوزه ها ، طحال ، غدد لنفاوی مزانتریك ، ریه و قسمتی از روده باریك ( ایلیوم ) همراه با پیرزپتچ ( Peyers` Patches ) گرفته می شود(تصویر 3).

درمان :

درمان اختصاصی برای BVD  وجود ندارد ولی معالجات كمكی توصیه شده است و باید دقت داشت از كورتون ها بخاطر خاصیت تضعیف سیستم ایمنی استفاده نكرد زیرا ویروس BVD خود باعث فلجی سیستم                 ایمنی می شود.

پیشگویی موارد سخت كه با اسهال شدید و جراحات دهانی مشخص همراه باشد نامساعد است لذا بهتر است اینگونه دامها را ذبح نمود.

پیشگیری :

در صورت بروز واگیری این بیماری باید تمام دامهائی كه نشانیهای درمانگاهی را بروز می دهند مجزا نمود        و در صورتیكه به فرم شدید دچار شده باشند ، باید آنها را ذبح كرد.

levitra generic
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:04 قبل از ظهر

Really lots of valuable material!
levitra 20 mg levitra online levitra prices levitra without a doctor prescription cheap 20mg levitra levitra generic levitra without a doctor prescription buy 10 mg levitra levitra 10 mg kopen levitra prices
Buy cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 12:14 قبل از ظهر

Perfectly spoken of course! .
discount cialis cialis great britain cialis 20mg preis cf cialis generic tadalafil buy viagra or cialis costo in farmacia cialis online prescriptions cialis buy cialis cheap 10 mg if a woman takes a mans cialis cialis arginine interactio
cialisvi.com
شنبه 7 مهر 1397 06:57 بعد از ظهر

Amazing posts. Thanks.
generic cialis review uk cialis sicuro in linea cialis para que sirve prices on cialis 10 mg buy generic cialis compare prices cialis uk cialis for sale south africa cialis daily reviews cialis billig opinioni cialis generico
Cialis 20 mg
جمعه 6 مهر 1397 06:40 بعد از ظهر

Thanks a lot. Plenty of stuff!

cialis 5 effetti collaterali cialis super acti cialis prices in england cialis savings card acheter du cialis a geneve cialis herbs cialis online interactions for cialis generic cialis 20mg uk generic cialis review uk
online pharmacy canada
شنبه 31 شهریور 1397 01:57 بعد از ظهر

With thanks! Wonderful information.
Northwest Pharmacy online pharmacies india pharmacy onesource drugs for sale on internet canada medications buy canadian online pharmacy buy viagrow canadian medications 247 canada online pharmacies legitimate candida viagra
cialisyoues.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 04:00 بعد از ظهر

Kudos! I value it!
online prescriptions cialis cialis online brand cialis nl cialis en mexico precio generic cialis 20mg tablets no prescription cialis cheap cialis generique purchase once a day cialis acquistare cialis internet buy cialis cheap 10 mg
http://eddrugsgeneric.com/
جمعه 23 شهریور 1397 05:39 بعد از ظهر

This is nicely put. !
side effects for cialis cost of cialis per pill cialis australian price cialis 200 dollar savings card we like it cialis soft gel buy cialis online nz does cialis cause gout cialis diario compra buy original cialis cialis pills
canadian medications pharmacy
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:44 بعد از ظهر

Nicely put, With thanks.
how safe are canadian online pharmacies canadian pharmacies shipping to usa canadian drug online pharmacies mexico online drug store canadian pharmacy world online pharmacies mexico canadian online pharmacies canadian pharmacy uk delivery canada online pharmacies reviews
buying cheap viagra online
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:18 قبل از ظهر

You mentioned that superbly.
honest place to buy viagra cheap generic viagra online where can i buy real viagra online buying cheap viagra viagra professional where can i buy viagra without a prescription how to buy cheap viagra online buy viagra for women buy real viagra online cheap where can you buy viagra uk
Online cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:45 بعد از ظهر

Wonderful data. With thanks!
buy cialis tarif cialis france cialis prices in england cialis lilly tadalafi venta de cialis canada cialis en 24 hora wow look it cialis mexico cialis without a doctor's prescription cilas cialis usa cost
cialissi.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:10 قبل از ظهر

Cheers! A good amount of knowledge!

cialis prezzo al pubblico free generic cialis buy original cialis warnings for cialis cialis generico lilly cialis baratos compran uk cialis dosage amounts enter site very cheap cialis we choice cialis uk cialis 30 day sample
viagravipsale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:34 قبل از ظهر

Wow loads of useful data.
brand cialis generic interactions for cialis we choice free trial of cialis cialis uk next day how to purchase cialis on line cialis 50 mg soft tab cialis 5 effetti collaterali cialis en 24 hora online prescriptions cialis prix de cialis
http://viabiovit.com/viagra-hoe-je-een-recept-te-krijgen.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:32 قبل از ظهر

Great information. Thanks!
buy viagra prescription online how can i buy viagra without seeing a doctor where to buy viagra online without prescription how to get viagra viagra mail order buy viagra alternative buy viagra with paypal buy viagra cheap viagra or sildenafil how to purchase viagra
Online cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:33 قبل از ظهر

Amazing lots of valuable advice!
cialis purchasing cialis sicuro in linea prix de cialis generic cialis soft gels cialis tablets cialis generico postepay prezzo cialis a buon mercato prix cialis once a da cialis patent expiration non 5 mg cialis generici
Cialis generic
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 02:39 قبل از ظهر

Kudos! I appreciate it.
cialis great britain tesco price cialis cialis generico preis cialis 20mg schweiz cialis bula warnings for cialis best generic drugs cialis cialis uk cost of cialis per pill cialis free trial
Generic for viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 01:28 قبل از ظهر

Beneficial tips. Many thanks.
viagra tablets online purchase viagra at pharmacy buying viagra online australia can you buy viagra without a prescription viagra prescription how get viagra blue pills viagra pharmacy online buy women viagra viagra prescription
Cialis generic
جمعه 17 فروردین 1397 05:36 بعد از ظهر

Good advice. With thanks!
cialis canada on line cialis lowest price generic cialis at walmart preis cialis 20mg schweiz rx cialis para comprar cheap cialis acheter cialis meilleur pri cialis generique 5 mg buy generic cialis tadalafilo
Cialis generic
جمعه 3 فروردین 1397 12:58 بعد از ظهر

Nicely put. Cheers.
warnings for cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne order cialis from india cialis side effects dangers cialis 20 mg cialis price in bangalore cialis et insomni click here take cialis costo in farmacia cialis we use it cialis online store
What is the tendon at the back of your ankle?
شنبه 4 شهریور 1396 05:12 بعد از ظهر
Hello there, I discovered your blog by way of Google while looking for a similar
topic, your website got here up, it seems to be
good. I have bookmarked it in my google bookmarks.
Hello there, simply turned into alert to your blog through Google,
and located that it is truly informative. I am gonna watch
out for brussels. I will be grateful when you proceed this in future.

Many people shall be benefited from your writing. Cheers!
andraoktavec.wordpress.com
شنبه 14 مرداد 1396 11:59 قبل از ظهر
Great post. I'm dealing with many of these issues as well..
Melinda
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:47 قبل از ظهر
I do not even understand how I finished up right here, however I believed this
put up was once great. I do not recognize who you're however certainly you're going to
a famous blogger when you aren't already. Cheers!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 09:08 قبل از ظهر
Nice post. I was checking constantly this weblog and I'm impressed!
Extremely useful info specially the ultimate phase :) I
care for such information much. I used to be seeking
this certain information for a long time. Thank you and best
of luck.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهندس کوروش ابراهیمیان

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان