تبلیغات
دام ، طیور ، آبزیان - بیماری اسهال ویروسی گاو
دام ، طیور ، آبزیان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

بیماری اسهال ویروسی گاو

دامها  علائم مشابه ای را نشان می دادند كه مهمترین آنها عبارت بودند از :
 1. تب بالا ( 42 درجه سانتی گراد )

 2.  ترشحات سروزی چشم و بینی

 3.  پرخونی شدید مخاطات چشم


Bovine Viral Diarrhea ( B.V.D )

Mucosal Disease Complex

اسهال ویروسی گاو

( بیماری مخاطی )

 ترجمه و تنظیم:

دكتر امیدرضا امرآبادی

كارشناس اداره كل دامپزشكی استان فارس

گزارش بیماری

روستای فتح آباد كوار در 45 كیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد. این روستا با دارا بودن بیش از 8000راس گاو وگوساله پرواری از مهمترین مراكز پرواربندی استان فارس می باشد. با توجه به ورود      گوساله های پرواری بصورت قاچاق از نقاط مرزی كشور به این روستا در سالهای 67 و 73 شاهدبروز بیماری طاعون گاوی بوده ایم.لذا بروز هر گونه بیماری مخاطی در این روستا ‍با دقت نظر خاص ، بررسی می گردد.

در تاریخ 21/6/82 متعاقب گزارش یك مورد بیماری در یك باب گاوداری پرواری واقع دراین روستا ‍ واحد بررسیهای شبكه دامپزشكی شهرستان شیراز به محل عزیمت كرده و نسبت به بازدید و بررسی گاوداری اقدام لازم را بعمل آورد و نهایتاً مشكوك به بیماری مخاطی گردید.

تعداد 83 راس گوساله پرواری 100 روز قبل از شهرستان كازرون خریداری و به این محل منتقل شده بود. علائم بیماری از مورخه 15/6/82 در گاوداری ظاهر گردید و دامها به درمانهای علامتی پاسخ نداده بودند.

در تاریخ 21/6/82  دو راس گوساله بعلت شدت بیماری ذبح شدند و در همان تاریخ 4 راس از دامها  علائم مشابه ای را نشان می دادند كه مهمترین آنها عبارت بودند از :

 1. تب بالا ( 42 درجه سانتی گراد )

 2.  ترشحات سروزی چشم و بینی

 3.  پرخونی شدید مخاطات چشم

 4.  پرخونی لثه ها

 5.  كراتیت قرنیه

 6.  خمودگی

 7.  قطع اشتها

 8.  دو مورد اسهال

 9.  تنفس شدید

 10.  بزرگی غده لنفاوی پیش كتفی

 11. در كالبدگشایی مهمترین یافته ها شامل موارد زیر بودند :

 12. پرخونی در روده باریك

 13.  بزرگ بودن غدد لنفاوی مزانتریك و رتروفارنجیال

با تهیه گسترش خونی تیلریوز مثبت گزارش گردید وسپس از كلیه دامها جهت تهیه سرم ، خونگیری بعمل آمده

و همچنین از غدد لنفاوی دامهای ذبح شده نمونه لازم جهت ارسال به سازمان دامپزشكی اخذ گردید.

 بتدریج بیماری با همان علائم كلینیكی در گله توسعه پیدا كرد و با توجه به اهمیت موضوع و مشكوك بودن به بیماری طاعون گاوی وعدم پاسخ به درمان های علامتی ، دستور  قرنطینه صادر گردید. ضمناً با استقرار 2 اكیپ فعال بیماریاب در روستا دستورات بهداشتی و قرنطینه ای به دامداران ارائه  و با هماهنگی بخشداری ، جهاد كشاورزی و سایر ارگانهای ذیربط ، با استقرار یك اكیپ ویژه در ورودی روستا قرنطینه دامی اعمال گردید.

همچنین بعلت اهمیت موضوع در تمامی بخشهای شهرستان اكیپهای بررسی بصورت فعال نسبت به نظارت ،  بیماریابی و ارائه دستورات بهداشتی به دامداران اقدام نمودند.

در تاریخ 26/6/82 كارشناس بررسیهای سازمان دامپزشكی كشور از منطقه بازدید بعمل آورده وبا توجه به ماهیت بیماری دستور كشتار صادر گردید.

نهایتاً براساس دستور سازمان دامپزشكی كشور از 83 راس گوساله موجود در واحد تعداد 24 راس گوساله كه علائم بیماری را نشان می دادند ، در محل دامداری كشتار گردید و تعداد 20 راس گوساله دیگر نیز به كشتارگاه كوار كه نزدیكترین كشتارگاه به دامداری می باشد. جهت ذبح انتقال داده شد و از مورخه 30/6/82    علائم بیماری در گاوداری مذكور و سایر دامهای روستا مشاهده نگردید و نهایتاً  تشخیص قطعی بیماری توسط سازمان دامپزشكی كشور BVD-MD  اعلام گردید.

اسهال ویروسی گاو ( بیماری مخاطی )

اسهال ویروسی گاو یكی از بیماریهای عفونی گاو است كه بوسیله Pestivirus از خانواده توگا ویریده ایجاد  می شود. این بیماری برای اولین بار در سال 1946 در نیویورك مشاهده گردید.

بیماری عموماً بصورت تحت كلینیكی یا ملایم با درصد ابتلای بالا  و تلفات كم مشاهده می شود . اما در موارد حاد بیماری تلفات بالا نیز مشاهده می شود.

این بیماری از نظر درمانگاهی با علائم گاسترو اینتریت ، همراه با اسهال شدید ، زخم و تورم و سائیدگی مخاط دهان و بینی ، تب ، لوكوپنی ، كاهش ترشح شیر و سقط مشخص می گردد .

در سال  1953 در ایالت آیووای آمریكا بیماری مشابه ای همراه با عوارض مخاطی مشاهده گردید كه بیماری مخاطی نامیده شد اما اكنون مشخص گردید كه عامل هر دو بیماری یكی می باشد. یكی از جنبه های مهم این بیماری شباهت آن با طاعون گاوی و MCF است كه با سائیدگی بافت پوششی مخاط دهان و مجاری گوارشی همراه می باشد .

 

اتیولوژی :

Pestivirus یك ویروس RNA دار می باشد كه از لحاظ پادگنی شباهت زیادی به ویروس طاعون خوك و    عامل بیماری بوردر گوسفند دارد ، این ویروس توسط حرارت ، تغییرات PH و مواد ضد عفونی كننده از بین   می رود اما در درجه حرارت پایین ماندگار می باشد.

 

اپیدمیولوژی :

بررسی های سرولوژیكی نشان داده است كه با وجود كم بودن تعداد گاوانی كه نشانیهای درمانگاهی بیماری را بروز می دهند ، میزان عفونت خیلی زیاد است . در انگلستان لااقل 50 درصد گاوان از نظر سرمی واكنش     مثبت نسبت به بیماری دارند و در استرالیا این نسبت به 89 درصد بالغ می گردد كه در مناطق گرم میزان آلودگی 91 درصد و در نواحی معتدل 54 درصد است. در كنیا 19 درصد گاوان بالغ در آزمایش سرمی مثبت می باشند. سویه های ویروس در این كشور با سویه هائی كه در آمریكا و آلمان جدا گردیده مشابه است . در آلمان 76 درصد گاوانی كه مورد آزمایش قرار گرفته اند در آزمایش سرمی آلوده بوده اند . میزان شیوع از 40 درصد در گوساله های 6  ماهه تا 91 درصد در گاوان بالغ متغیر بوده است . در رودزیا 64 درصد گاوان آلوده تشخیص داده شده اند.

گاوها در تمامی سن ها حساس می باشند. اما بیشتر در 8 تا 24 ماهگی بیماری را نشان می دهند. بیماری بطور محسوسی در زمستان شیوع بیشتری دارد ولی ظاهراً بیماری در گاوان گوشتی بیش از گاوان شیری شیوع    دارد. در گوساله های گوشتی بیماری چند هفته یا ماه بعد از دوران شیرخوارگی و اغلب در سنین 6 تا 10     ماهه بروز می كند. در گاوداریهای بسته ممكن است تا 25 درصد گوساله ها به فرم حاد بیماری مبتلا گردند و میزان تلفات به 90 تا 100 درصد بالغ شود. در گاوداریهای باز كه ورود گاوان جدید در آنها اغلب صورت       می گیرد بیماری معمولاً بصورت تك و توك بروز می كند. در گاوان پرواربندی بیماری معمولاً چند هفته پس     از ورود دامها به محل پرواربندی ظاهر می شود و معمولاً بصورت تك و توك است مگر اینكه تعدادی از گاوان پرواربندی از گاوداریهای بسته و محصور ( بدون ارتباط با سایر گاوان ) به محل آورده شده و با دامهای ناقل بیماری مخلوط گردیده باشند. اسهال ویروسی گاوان را می توان از راه دهان و یا تزریق بسهولت انتقال داد ،    در شرایط طبیعی انتقال بیماری بوسیله تماس مستقیم و یا غیر مستقیم صورت می گیرد و بازدیدكنندگان عادی ترین وسیله سرایت از گله ای به گله دیگر است ،گرچه مهمترین وسیله انتشار بیماری مواد غذایی آلوده             با مدفوع دامهای مبتلا می باشد ، ولی آلودگی ممكن است  از طریق ادرار و یا ترشحات بینی نیز صورت گیرد . انتقال توسط حشرات و بند پایان نیز گزارش شده است.

 

علائم درمانگاهی :

بیماری BVD عموماً بصورت تحت كلینیكی می باشد . علت بروز علائم متفاوت در این بیماری می تواند به علل زیر باشد:

بیماریزایی های متفاوت در سویه های ویروس.

حساسیت گله.

عفونتهای رایج.

استرس.

فاكتورهای مدیریتی.

با توجه به اینكه ویروس BVD سیستم ایمنی را فلج می كند ، بنابراین امكان دارد سایر عوامل بیماریزای فرصت طلب نیز، بیماریزایی خود را نشان دهند بنابراین علائم كلینیكی بیماری BVD همراه با این بیماریها مشاهده         می گردد.

دوره كمون در شرایط طبیعی 1 تا 3 هفته است و بعضی منابع 5 الی 10 روز را ذكر كرده اند . در فرم حاد BVD كه عموماً در گاوان جوان بین 8 ماهه تا 2 ساله بروز می كند علائم بیماری به قرار ذیل می باشد:

تب (c ° 41  40 ) ، دپرسیون ، بی اشتهایی ، تنفس شدید ، ضربان سریع قلب  ، سرفه خشك ، ترشحات     سروزی بینی كه بتدریج چركی می گردد ، پرخونی بینی و گاهی اوقات پرخونی مخاط دهان ، نكروز اطراف سوراخهای بینی و پوزه ، 2 تا 3 روز بعد از شروع تب اسهال دیده می شود كه در ابتدا آبكی بوده سپس خونی همراه با ترشحات موكوسی می گردد . همچنین 3 تا 7 روز پس از شروع تب ، زخمهای دهانی همراه با    آبریزش كشدار مشاهده می گردد (تصویر1). ترشح اشك و كدر شدن قرنیه گاهی مشاهده می شود در اینصورت كدری از قسمت مركزی قرنیه شروع می شود و به طرف خارج توسعه پیدا می كند(تصویر 2).         در تعدادی از دامها لنگش بروز می كند ، دامهای آبستن ، جنین خود را سقط می كنند و یا در صورت زایش ناهنجاریهای مادرزادی در گوساله ها مشاهده می گردد. تصادفاً ممكن است دامهایی آثار آنسفالیت بویژه    تشنج نشان دهند.

شایان ذكر است كه در بعضی از موارد اسهال و زخمهای مخاطی ممكن است وجود نداشته باشد یا در حداقل خود را نشان دهد و تنها علائم تنفسی آشكار می باشد.

جراحات سائیدگی مخاط دهان معمولاً از یكدیگر مجزا و بصورت زخمهای كم عمقی هستند كه در نتیجه نكروز پوشش مخاطی آن جدا گردیده است . این جراحات در سطح داخلی لبها روی لثه ها و حاشیه دندانها و در   قسمت خلفی سقف و در گوشه دهان و روی زبان وجود دارد . از اینگونه جراحات ممكن است در روی پوزه     نیز تولید و به یكدیگر متصل شود و در نتیجه دلمه خشكی روی پوزه را بپوشاند.

گاو مبتلا به فرم حاد BVD ظرف 48 ساعت تلف می گردد.

اشكال خیلی خفیف كه عادی ترین شكل این بیماری می باشد با تب ، كم شدن لوكوسیتها همراه است و ممكن است با اسهال همراه باشد یا نباشد.

در شكل انفرادی و تك و توك بیماری مخاطی در ابتدا بی اشتهایی و تب شدید(  ° 41 ) ظاهر می شود ولی   در ظرف 2  3 روز تب پایین می آید ، نكروز سطحی و مجزائی در مخاط دهان از جمله سطح زبان روی     پوزه و قسمت قدامی منخرین ظاهر می گردد. جراحات حاصل خیلی سطحی است و اگر آنرا پاك كنند ، سائیدگی های مخاطی زیر آن كم عمق و تشخیص آنها دشوار می باشد . ایجاد این جراحات با ترشحات بزاق فراوان ریزش بینی چركی و  اسهال آبكی و گاهی خونین همراه است . زور و پیچ در هنگام خروج مدفوع اغلب وجود دارد . بی اشتهایی مطلق ادامه  پیدا می كند و از بین رفتن آب بدن و لاغری شروع می شود. نشانیهای عصبی وجود ندارد . در 10 درصد لنگش  دیده می شود. جراحات پوستی بیشتر در مواردی بوجود می آید كه بیماری طولانی شده . در اینصورت ممكن است در اطراف مجاری غلاف قضیب و فرج نیز موجود باشد . در مواردی از مبتلایان ترشحات چشمی دیده می شود و كدر شدن قرنیه نیز در موارد كمی گزارش گردیده   است. در مراحل آخر بیماری مدفوع حاوی مقدار زیادی بقایای مخاطی است. مرگ معمولاً در ظرف 4 تا 15   روز فرا می رسد.

 

شكل تحت حاد و یا مزمن :

در حیواناتی كه زنده بمانند ولی كاملاً بهبود نیافته باشند اسهال متناوب ، كم اشتهایی ، لاغری تدریجی ، موهای خشن و خشك ، نفخ مزمن ، تغییر شكل سم و جراحات مزمن در حفره دهان و پوست دیده می شود.

آثار كالبد گشایی جراحات در اكثر اشكال بیماری یكنواخت است. آثار ظاهری غیر عادی محدود به دستگاه گوارش می باشد. سائیدگی كم عمق مشخص با تورم مختصری در اطراف و بافت قرمز رنگی وسط آن روی پوزه و در دهان وجود دارد. تعداد این جراحات در حلق ، حنجره و قسمت خلفی منخرین كمتر ، ولی در مری زیاد و بصورت خطوطی در امتداد چین های مری قرار گرفته اند.

نظیر این جراحات در ابتدای شكمبه و در ورقه های هزارلا وجود دارد . در شیردان اغلب پرخونی همراه با لكه های متعدد خونریزی زیر مخاطی و تورم جدار این عضو بنظر می رسد.

 

 

تشخیص :

تمایز بیماریهائی كه ایجاد سائیدگی مخاطی در دهان می كنند چه از نظر درمانگاهی و چه از نظر كالبدگشایی فوق العاده دشوار است .

طاعون گاوی ، BVD و MCF از نظر درمانگاهی شباهت زیادی به یكدیگر دارند. تورم دهان در اثر سائیدگی مخاط و تورم روده و معده در هر سه بیماری وجود دارد و در واگیریها نمی توان اسهال ویروسی و MCF را از طاعون گاوی از روی نشانیها تمیز داد . در اینگونه موارد باید مراجع ذیصلاح را مطلع ساخت و ماهیت بیماری را بوسیله تزریق و یا آزمایشهای مناسب مشخص كرد.

تشخیص قطعی ماهیت بیماری با كشت و جدا ساختن ویروس بوسیله برداشت از ترشحات مخاط بینی و مدفوع و آزمایش سرمی در دو نوبت از نظر پادتن های ضد ویروس اسهال ویروسی گاو انجام پذیر است. برای آزمایشهای هیستوپاتولوژی نمونه های مورد نظر از لوزه ها ، طحال ، غدد لنفاوی مزانتریك ، ریه و قسمتی از روده باریك ( ایلیوم ) همراه با پیرزپتچ ( Peyers` Patches ) گرفته می شود(تصویر 3).

درمان :

درمان اختصاصی برای BVD  وجود ندارد ولی معالجات كمكی توصیه شده است و باید دقت داشت از كورتون ها بخاطر خاصیت تضعیف سیستم ایمنی استفاده نكرد زیرا ویروس BVD خود باعث فلجی سیستم                 ایمنی می شود.

پیشگویی موارد سخت كه با اسهال شدید و جراحات دهانی مشخص همراه باشد نامساعد است لذا بهتر است اینگونه دامها را ذبح نمود.

پیشگیری :

در صورت بروز واگیری این بیماری باید تمام دامهائی كه نشانیهای درمانگاهی را بروز می دهند مجزا نمود        و در صورتیكه به فرم شدید دچار شده باشند ، باید آنها را ذبح كرد.

http://canadianopharmacy.com/
دوشنبه 7 مرداد 1398 01:18 قبل از ظهر

You suggested this superbly.
drugs for sale canadian medications canada online pharmacies medication online canadian pharmacy pharmacy canada plus canada pharmacies account online pharmacies of canada canadian pharcharmy online24 canadian rx drugs for sale
http://precmanfsa.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 05:30 قبل از ظهر

Good forum posts. Many thanks!
cialis y deporte cialis flussig cialis cost cialis tablets for sale cialis rezeptfrei sterreich cialis daily new zealand tadalafil 10 mg cialis authentique suisse cialis dose 30mg rezeptfrei cialis apotheke
Cialis online
یکشنبه 2 تیر 1398 01:28 بعد از ظهر

Kudos, Quite a lot of advice!

prescription doctor cialis cialis pills cialis e hiv click here take cialis click here to buy cialis cialis 05 rx cialis para comprar purchase once a day cialis cost of cialis per pill cialis pills in singapore
http://giptotan.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 10:53 بعد از ظهر

You explained that effectively!
cialis online cialis cost cialis 30 day sample cialis pills in singapore buy cialis online cheapest miglior cialis generico where cheapest cialis we choice free trial of cialis dosagem ideal cialis interactions for cialis
Generic cialis
جمعه 31 خرداد 1398 02:14 بعد از ظهر

Wow all kinds of excellent advice.
rezeptfrei cialis apotheke cialis kaufen cialis online holland only here cialis pills cialis generic cialis 5 effetti collaterali cialis australian price india cialis 100mg cost where to buy cialis in ontario generic for cialis
http://inannan.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 09:32 بعد از ظهر

With thanks! A good amount of advice!

sialis cialis kamagra levitra cialis pills price each purchasing cialis on the internet enter site very cheap cialis sialis low cost cialis 20mg tadalafil 10 mg overnight cialis tadalafil cialis efficacit
http://crevormar.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:47 قبل از ظهر

Awesome data. Many thanks!
side effects for cialis cialis usa cost acheter cialis meilleur pri wow look it cialis mexico buy brand cialis cheap cialis vs viagra estudios de cialis genricos cialis 20 mg effectiveness tadalafil cialis official site
http://iserspac.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:32 قبل از ظهر

Fine content. Thank you.
precios cialis peru best generic drugs cialis acquisto online cialis cialis generico lilly deutschland cialis online cialis kamagra levitra acheter du cialis a geneve buy brand cialis cheap dosagem ideal cialis rx cialis para comprar
Generic cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:10 بعد از ظهر

You made your point.
we recommend cialis best buy buy cialis cheap 10 mg cialis qualitat enter site very cheap cialis cialis herbs low dose cialis blood pressure cialis daily dose generic cialis 5 mg cialis tablets for sale cialis generico online
Buy cialis online
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:35 بعد از ظهر

Thank you. Ample postings.

cost of cialis per pill opinioni cialis generico price cialis wal mart pharmacy generic cialis discount cialis buy cialis online cialis 5 mg scheda tecnica buy cialis online nz are there generic cialis cialis billig
order generic viagra cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:40 قبل از ظهر

You actually expressed it perfectly!
cialis cipla best buy are there generic cialis if a woman takes a mans cialis tadalafil where to buy cialis in ontario tadalafil 10 mg cialis coupons cialis pills boards cialis bula cialis daily dose generic
http://liehare.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:19 بعد از ظهر

Nicely put, Thanks a lot.
order cialis from india we use it cialis online store prices for cialis 50mg cialis 20mg try it no rx cialis cialis 5mg we choice cialis pfizer india canadian discount cialis cialis mit grapefruitsaft cialis tablets australia
http://portnadol.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:47 قبل از ظهر

Nicely put. Kudos!
cialis for sale in europa cialis therapie estudios de cialis genricos cialis 30 day sample best generic drugs cialis cialis from canada purchase once a day cialis import cialis cialis dosage cialis daily reviews
cialis pills online
شنبه 25 خرداد 1398 11:46 قبل از ظهر

Very well voiced indeed! .
side effects of cialis cialis kamagra levitra cialis price thailand safe site to buy cialis online cialis online nederland cialis generico milano cialis patentablauf in deutschland warnings for cialis cialis therapie sialis
http://adpothe.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 09:31 بعد از ظهر

Many thanks, A lot of knowledge!

sialis prix cialis once a da callus cialis pills price each trusted tabled cialis softabs prezzo di cialis in bulgaria achat cialis en itali cialis generika in deutschland kaufen india cialis 100mg cost click here cialis daily uk
http://alarup.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 07:25 قبل از ظهر

You actually explained this fantastically!
cialis savings card cialis 5mg billiger cialis 5mg billiger cialis tablets for sale brand cialis nl generic cialis 20mg uk cialis official site cialis billig acquisto online cialis price cialis best
http://atarwor.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:32 قبل از ظهر

Info certainly considered!.
only best offers 100mg cialis cialis tablets australia cheap cialis if a woman takes a mans cialis cialis manufacturer coupon generic low dose cialis purchase once a day cialis cialis coupons printable cialis mit grapefruitsaft buy name brand cialis on line
cialis online napol
چهارشنبه 22 خرداد 1398 12:59 بعد از ظهر

Thank you! Loads of data!

cialis generico postepay buy cialis cheap 10 mg cialis daily reviews tarif cialis france wow cialis tadalafil 100mg cialis purchasing cialis from canada cialis great britain cialis dosage amounts sublingual cialis online
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 09:56 قبل از ظهر

Many thanks. Quite a lot of posts!

low cost cialis 20mg miglior cialis generico where to buy cialis in ontario generic low dose cialis precios cialis peru generic cialis pro cialis 5 effetti collaterali brand cialis nl cialis online napol comprar cialis 10 espa241a
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 04:57 قبل از ظهر

Nicely put, Appreciate it!
cialis pills boards cialis online nederland cialis purchasing cialis 5 effetti collaterali try it no rx cialis cialis en mexico precio warnings for cialis cialis 05 price cialis best cialis wir preise
cialisvie.com
جمعه 17 خرداد 1398 05:08 بعد از ظهر

Appreciate it! Quite a lot of stuff!

cialis generisches kanada cialis savings card deutschland cialis online cialis manufacturer coupon prices on cialis 10 mg where cheapest cialis compare prices cialis uk achat cialis en itali buying cialis overnight non 5 mg cialis generici
http://canadiantousapharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 11:42 قبل از ظهر

Thank you! I appreciate it.
canadian medications by mail drugs for sale usa canadian pharmacies without an rx canadian pharmacy meds canada online pharmacies surrey rx from canada canadian prescriptions online serc 24 mg good canadian online pharmacies online pharmacies mexico buy viagrow
buy cialis medication
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:28 بعد از ظهر

Amazing stuff. Thanks!
200 cialis coupon how much does a cialis cost buy cialis online cheapest cialis flussig only here cialis pills cialis wir preise online cialis tadalafil tablets achat cialis en suisse cialis 5 mg schweiz
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:59 قبل از ظهر

Incredible all kinds of great facts.
cialis dosage amounts cialis generico online cialis professional yohimbe cialis 20 mg cut in half cost of cialis per pill generic for cialis deutschland cialis online cialis 30 day trial coupon cialis usa cost buying cialis in colombia
buy cialis no rx
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:33 قبل از ظهر

Wonderful forum posts. Kudos.
cialis 30 day trial coupon safe dosage for cialis cialis tadalafil brand cialis nl cialis generico postepay the best choice cialis woman acquisto online cialis generic cialis 20mg uk cialis australian price cialis kaufen bankberweisung
buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:09 بعد از ظهر

You said it nicely..
ou acheter du cialis pas cher wow cialis 20 cialis generika cialis 100 mg 30 tablet cialis online deutschland cialis rckenschmerzen miglior cialis generico buy cialis online legal cialis sans ordonnance cialis daily reviews
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 12:35 قبل از ظهر

Appreciate it, Loads of write ups!

dosagem ideal cialis cialis super kamagra look here cialis cheap canada generic cialis at walmart order cialis from india cialis tablets costo in farmacia cialis order generic cialis online precios cialis peru preis cialis 20mg schweiz
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 11:36 قبل از ظهر

Cheers. Ample tips.

cialis daily reviews bulk cialis cialis without a doctor's prescription cialis 20 mg cut in half discount cialis click here cialis daily uk cialis 30 day sample cialis pills boards cialis y deporte cialis 5mg
buy tadalafil pills
دوشنبه 12 آذر 1397 12:11 قبل از ظهر

Many thanks. Fantastic information!
only here cialis pills rx cialis para comprar can i take cialis and ecstasy cialis generico online cialis prezzo al pubblico only now cialis 20 mg cialis generic availability cialis prezzo al pubblico only best offers cialis use trusted tabled cialis softabs
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 11:01 قبل از ظهر

This is nicely expressed. .
cialis cipla best buy side effects of cialis chinese cialis 50 mg cialis great britain buy cialis online legal generic cialis 20mg tablets where cheapest cialis cialis daily cialis 5 mg schweiz cialis prices
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهندس کوروش ابراهیمیان

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان