تبلیغات
دام ، طیور ، آبزیان - دستور العملهای نظارت بهداشتی طیور (كشتارگاه)
دام ، طیور ، آبزیان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دستور العملهای نظارت بهداشتی طیور (كشتارگاه)

با عنایت به دریافت گزارشاتی مبنی بر وقوع بیماری آنفلوانزای طیور در برخی كشورهای همسایه وبا توجه به

جایگاه و نقش حمل و نقل در انتشار بیماری و پیرو بخشنامه های قبلی  ....

دستور العملهای نظارت بهداشتی طیور (كشتارگاه)

با عنایت به دریافت گزارشاتی مبنی بر وقوع بیماری آنفلوانزای طیور در برخی كشورهای همسایه وبا توجه به جایگاه و نقش حمل و نقل در انتشار بیماری و پیرو بخشنامه های قبلی ، بدینوسیله دستورالعمل تكمیلی اقدامات بهداشتی در خصوص حمل و كشتار طیور در كشتارگاهها به شرح ذیل جهت اطلاع و بهره برداری ارسال می گردد.

بارگیری و حمل به كشتارگاه طیور
1. كلیه گله های طیور پرورشی باید ظرف مدت 48 ساعت قبل از بارگیری توسط دكتر دامپزشك مسئول فنی بهداشتی مرغداری و یا كارشناسان اداره دامپزشكی محل ، مورد معاینه درمانگاهی قرار گرفته و نسبت به صدور گواهی بهداشتی جهت حمل به کشتارگاه (‌با اعتبار حداكثر 5 روز) اقدام شود.
2. كشتارطیور باید دریكی از کشتارگاههای طیور داخل استان و حتی الامكان در نزدیكترین كشتارگاه انجام پذیرد و در صورت نیاز ،‌صرفا لاشه طیور كشتار شده با رعایت ضوابط زنجیره سرد و پس از اخذ گواهی بهداشتی حمل به استان های دیگر حمل شود.
3. در صورتیكه ظرفیت كشتارگاهی موجود استان ،‌كمتر از میزان طیور عرضه شده برای كشتار باشد ، صدور مجوز حمل گله هایی كه از نظر درمانگاهی سالم و بویژه فاقد نشانه های درمانگاهی بیماریهای ویروسی واگیر از جمله گامبورو ، ‌نیوكاسل و انفلوانزا میباشند، ‌با رعایت سایر ضوابط بهداشتی حمل طیور زنده و هماهنگی با اداره كل دامپزشكی استان مقصد جهت كشتار در نزدیکترین كشتارگاه مجاز یکی از استان های همجوار بلامانع خواهد بود. بدیهی است کشتار کلیه گله های مادر و تخمگذار( در پایان دوره ) باید در یکی از کشتارگاههای طیور داخل استان انجام پذیرد. 
4. از هر محموله طیور كشتاری متعلق به مرغداریهایی كه دردوره پرورش با تلفات بیش از 10 درصد به كشتارگاه فرستاده می شوند باید پیش از بارگیری ، جهت انجام آزمایش های سرولوژیك به تعداد 15 نمونه خون تهیه شود.

تخلیه طیور در كشتارگاه 
1. گواهی حمل بهداشتی كلیه محموله های طیور كشتاری باید هنگام ورود به كشتارگاه كنترل گردد و بازرسی بهداشتی پیش از كشتار در مورد كلیه محموله ها انجام پذیرد.
2. خودروها و قفس های ویژه حمل طیور كشتاری باید قبل از هر بار بارگیری و بعد از هر بار تخلیه ،‌بطور كامل شستشو و (‌ترجیحا با استفاده از ضد عفونی كننده های دارای پایه پراكسید ،‌ ترکیبات چهارتایی آمونیوم ، ید - با رقت توصیه شده ) ضد عفونی ‌گردند . كنترل منظم فراهم و كارامد بودن امكانات لازم برای انجام فرایند فوق در کشتارگاههایطیور استان ضروری می باشد.
تبصره : از ادامه فعالیت كشتارگاههای طیور فاقد امكانات فوق بایستی در اسرع وقت جلوگیری بعمل آید.
3. گواهی نظارت بر شستشو و ضد عفونی كامیونهای حمل طیور ( برابر فرم نمونه که به پیوست می باشد ) جهت خروج این کامیونها از كشتارگاه و مراجعه به واحد مرغداری برای بارگیری مجدد با مهر و امضاء مسئول فنی بهداشتی كشتارگاه ضروری است.یک نسخه از گواهی صادره باید در کشتارگاه (نزد مسئول فنی بهداشتی ) بایگانی شود . در صورت حمل بین استانی طیور ، ارائه این گواهی به اداره دامپزشكی مبدا ، برای دریافت گواهی بهداشتی حمل الزامی می باشد.
4. خودروهای حمل طیور كشتاری باید دارای مشخصات زیر باشند :
4-1)كلیه سطوح اتاق حمل كاملا قابل شستشو و ضدعفونی باشد.
4-2) در هنگام حمل طیور، ‌مجهز به پوشش مناسب مانند پرده های مشبك برزنتی بوده،‌تهویه مناسب فراهم باشد. 

بازرسی بهداشتی 
مسول فنی بهداشتی كشتارگاه موظف است :
1. در صورت برخورد با محموله مظنون به آنفلوانزا در بازرسی بهداشتی ، كلیه طیور با علایم بالینی مشكوك و همچنین لاشه های مظنون به بیماری آنفلوانزا باید ضبط و پس از معدوم نمودن به شیوه مناسب سوزانیده شود.
2. در صورت مشاهده مورد فوق، خط كشتار باید متوقف شده و پس از شستشو و ضدعفونی مجدد و رعایت سایر دستورالعملهای بهداشتی نسبت به كشتار طیور باقیمانده اقدام گردد یا كشتار موارد مظنون در پایان كشتار روزانه صورت گرفته و متعاقبا نسبت به شستشو و ضدعفونی کامل اقدام شود. همچنین ادامه فعالیت کشتارگاه، منوط به اخذ مجوز كشتار از اداره دامپزشکی محل می باشد که در صورت انجام کامل و دقیق شستشو و ضد عفونی کشتارگاه صادر خواهد شد .
3. كشتار گله های مظنون باید با رعایت كلیه ضوابط بهداشتی انجام گیرد . بدیهی است پرسنل باید مجهز به لباس كار مناسب ( كلاه ،‌ماسك ، روپوش ، دستكش و چكمه باشند.
4. مسئول فنی بهداشتی و نیز متصدی كشتارگاه موظفند اداره دامپزشكی محل را بلافاصله از تشخیص یا ظن به بیماری انفلوانزا در بازرسی بهداشتی قبل یا بعد از كشتار اگاه نمایند. 
5. از كلیه پرسنل باید تعهد كتبی مبنی بر عدم تماس حداقل تا سه روز با كلیه واحدهای مرتبط با صنعت طیور اخذ شود.

كنترل بهداشتی كشتارگاه
1. اقدامات لازم برای مبارزه با جوندگان و حشرات به دقت به مورد اجرا گذارده شود.
2. كلیه پنجره هایی كه به محوطه بیرونی كشتارگاه باز می شوند، ‌باید مجهز به توری بوده ، به گونه ای که از ورود پرندگان و حشرات جلوگیری شود.
3. كلیه سالنهای عملیات و نیز تجهیزات مربوط باید در پایان كشتار روزانه بدقت و به طور كامل شستشو و پاكیزه شده و با ماده ضد عفونی کننده مناسب گند زدایی گردند.
4. كلیه آبروهای فاضلاب موجود در محوطه بیرونی كشتارگاهها باید مجهز به سرپوش مناسب باشد ‌بنحوی كه از تماس هرگونه پرنده با ان جلوگیری شود.
5. كلیه پرسنل شاغل در كشتارگاه باید هنگام فعالیت از لباس كار مناسب اختصاصی جهت ایمنی فردی و جلوگیری از انتقال بیماری (‌شامل كفش – كلاه- روپوش- ماسك – دستكش و ...) استفاده نمایند. لباس های كار باید در پایان هر نوبت كاری تعویض وپس از شستشو و ضدعفونی به روش مناسب برای استفاده در روز بعد آماده گردند. 
6. تعویض بموقع و نیز ا ستفاده از ماده ضدعفونی كننده در حوضچه های ضدعفونی موجود در ورودی كشتارگاه باید مد نظر قرار گیرد.
7. از ورود خودروهای متفرقه به كشتارگاههای طیور باید اكیدا جلوگیری شود.
8. از نگهداری هر گونه طیور و سایر حیوانات در كشتارگاههای طیور باید خودداری گردد.
9. ضایعات کشتارگاهی باید بلافاصله و با رعایت کلیه ضوابط بهداشتی به واحد تبدیل ضایعات کشتارگاه و یا با فراهم اوردن کلیه امکانات لازم (بدون هر گونه نشد در طول مدت حمل ) به کارخانه تبدیل ضایعات مستقل انتقال داده شوذ و در غیر این صورت به شیوه بهداشتی در محل کشتارگاه دفن گردد.
بدیهی است با كلیه كشتارگاههایی كه دراجرای دستورالعمل مذكور قصور نمایند، از طریق مراجع قانونی برخورد لازم بعمل خواهد آمد . مسئولیت حسن اجرای دستورالعمل بعهده مدیر كل استان بوده كه با استفاده از نیروهای اداری نسبت به بازرسی ، نظارت واعلام موارد مربوطه اقدام نمایند. 

Luciana
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:17 بعد از ظهر
I always spent my half an hour to read this webpage's posts every
day along with a cup of coffee.
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 08:20 بعد از ظهر
I used to be suggested this blog by way of my cousin. I'm not positive whether this publish is written by means of him as no one else realize such detailed approximately my trouble.
You are amazing! Thank you!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهندس کوروش ابراهیمیان

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان