تبلیغات
دام ، طیور ، آبزیان - جانورشناسی و صفات عمومی شترمرغ ها
دام ، طیور ، آبزیان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جانورشناسی و صفات عمومی شترمرغ ها

شترمرغ ها به طبقه پرندگان تعلق دارند و یكی از پنج زیر راستهً متعلق به راستهً سینه‌پهنان محسوب می‌شوند. مشخصه اصلی آنها عدم قدرت پرواز بعلت دژنرسانس یا فقدان كامل ستیغ استخوان سینه (تاج) می‌باشد ....

جانورشناسی و صفات عمومی شترمرغ ها

طبقه بندی جانورشناسی 
شترمرغ ها به طبقه پرندگان تعلق دارند و یكی از پنج زیر راستهً متعلق به راستهً سینه‌پهنان محسوب می‌شوند. مشخصه اصلی آنها عدم قدرت پرواز بعلت دژنرسانس یا فقدان كامل ستیغ استخوان سینه (تاج) می‌باشد. ویژگی اخیر علت نامگذاری فوق شده‌است، زیرا در زبان لاتین به كشتی فاقد لبه زیرین یا كلك كلمه (Raties) اطلاق می‌شود. 
راسته سینه پهنان شامل 5 زیر راسته است: 
1- شترمرغ ها (استروتیونی فرم ها در افریقا) 
2- ری آ ( رئی فرم ها در امریكای جنوبی ) شامل: 
- ری آ آمریكانا كه بزرگتر هستند. 
- پتروكنمیا پناتا یا رئای داروین 
3- پرندگان كاسوواری (كاسوواری فرم ها) 
- كاسواریده یا كاسواری ها در گینه نو 
- درامی سیده یا اموها در استرالیا 
4- كیوی ها (آپتریجیفرم ها در نیوزلیند) 
5- تیناموس (تینامیفرمها در آمریكای مركزی و جنوبی ) 
.
شترمرغ در زیر راسته استروتیونی فرمها به شكل زیر قرار می‌گیرد: 
خانواده : استروتیونیده 
جنس: استروتیو 
گونه: استروتیوكاملوس 
.
گونه استروتیو كاملوس شامل زیر گونه‌ها یا نژادهای زیر است: 
استروتیو كاملوس استرالیس (شترمرغ آفریقای‌جنوبی یا زولو) در آفریقای‌جنوبی 
استروتیو كاملوس كاملوس (شترمرغ مالی یا بربر) در افریقای ‌شمالی 
استروتیو كاملوس ماسائیكوس (شترمرغ ماسائی ) در شرق آفریقا 
استروتیوكاملوس مولیبدوفانس (شترمرغ سومالی) در اتیوپی، كنیای شمالی و سومالی 
استروتیوكاملوس سیریاكوس ( شترمرغ عربی) از حدود سال 1960 منقرض شدهاست. 
زیرگونه های كاملوس و ماسائیكوس به شترمرغهای گردن قرمز تعلق دارند. اكثر زیرگونه‌های ماسائیكوس به ایالات متحده آمریكا صادر شده‌اند و قسمت اعظم شترمرغهای این كشور را نیز گردن قرمزها تشكیل می‌دهند. گردن آبیها زیر گونه‌های مولیبدوفانس و استرالیس را شامل می‌شوند. درقیاس با شترمرغهای سیاه آفریقایی، زیرگونه‌های كاملوس، ماسائیكوس و مولیبدوفانس (بخصوص گردن قرمزها) بزرگتر و نگهداری آنها به دلیل كوتاهتر بودن سابقه اهلی‌شدن‌شان مشكلتر است و در نگهداری نیز باید حصار این پرندگان بلندتر در نظر گرفته‌شود. شترمرغهای اهلی شده آفریقای‌جنوبی در عرصه تجاری سیاه آفریقایی نامیده‌می‌شوند. این شترمرغها دارای نام لاتین استروتیوكاملوس از واریته دامستیكوس می‌باشند. 
سیاه آفریقائی نتیجه تلاقی زیر گونه استروتیو‌كاملوس‌استرالیس كه از قدیم در منطقه كیپ آفریقای جنوبی زندگی می‌كردند می‌باشند. سیاه‌های آفریقائی كوچكتر و دارای بدن فشرده‌تر و پرهایی با كیفیت استثنائی هستند. بعلت زود اهلی شدن, سر به راه و قابل پرورش هستند. بطور كلی سیاه‌های آفریقایی بخش اعظم شترمرغهای اهلی شده دنیا را تشكیل می‌دهند. 
بدیهی است موارد مطرح شده سئوالات متعددی را در زمینه انتخاب مناسبترین نوع شترمرغ جهت نگهداری و پرورش بوجود می‌آورد.
.
مشخصه‌های عمومی: 
شترمرغ بزرگترین پرنده موجود در كره زمین است. شترمرغهای كنونی برخلاف اجدادشان، به دلیل داشتن پر و بالهای رشد نكرده توانائی پرواز را ندارند. این كمبود با داشتن پاهای قوی جبران شده و آنها را قادر می‌سازد با سرعتی معادل 60 كیلومتر در ساعت بدوند و سرعتشان را تا زمانی بیش از 10 دقیقه حفظ كنند. شتر مرغ تنها پرنده ای در جهان است كه فقط 2 انگشت از 4 انگشت اصلی را دارا می‌باشد كه آنها را انگشتهای سوم و چهارم می‌نامند. این مشخصه باعث تمایز شترمرغها از انواع دیگر سینه پهن‌ها كه سه انگشت دارند، (باستثنای كیوی كه 4 انگشت دارد) می‌شود. 
انگشت سوم كوچكتر بوده و بطرف خارج پا قرار گرفته و با روند رو به زوالش تنها نقش تعادلی را برعهده دارد. انگشت چهارم كه در داخل قرار گرفته بزرگ و پهن بوده و در زیر دارای یك پینه بالشتكی و فنری پهن می‌باشد كه در انتها به یك چنگال به طول تقریبی 7 سانتیمتر ختم می‌شود. این اندامها به انضمام پاهایی قوی به شترمرغ قدرت پرتاب یكی از خطرناكترین لگدها را می‌دهد. 
تشخیص شترمرغهای ماده و نر بالغ بسادگی از روی پر و بال سیاه نرها و پرهای قهوه‌ای خاكستری ماده‌ها و نیز اندازه متفاوت بدنشان (اختلافات ظاهری وابسته به جنس) امكان‌پذیر است. 
در فصل جفتگیری رنگ منقار، اطراف چشمها و پوست استخوان‌های پای شترمرغ نر (استخوان مچی-قلمی) تغییركرده و قرمزرنگ می‌شود كه این تغییر رنگ بدلیل ترشح هورمون از بیضه‌ها می‌باشد. عدم وجود پر و بال سیاه در شتر مرغهای ماده نیز در اثر ترشح هورمونهای تخمدان است. مشكلات رنگدانه‌ای مثل زالی در شترمرغها نادر می‌باشد. 
شترمرغ نر دارای آلت تناسلی است كه برخلاف اكثر پرندگان می‌تواند به بیرون هدایت شود. آلت تناسلی نر به هنگام دفع منبسط می‌شود. شترمرغهای ماده دارای دو تخمدان می‌باشند. كه تنها تخمدان چپ كاملاً تكامل یافته و فعال بوده و تخمدان راست تحلیل رفته‌است. 
باد كردن و قطور شدن گردن و ایجاد صداهای مربوط به جفتگیری از علائم جنسی شترمرغهای نر می‌باشد كه Brehen 
آن را چنین توصیف كرده است: 
بادكردن گردن همراه با تولید صداهای عجیب توسط شترمرغ نر هنگام ابراز علاقه به یك شترمرغ ماده یا در زمان مبارزه با یك پرنده نر دیگر تولید می‌شود. این صداها كه بیشتر در فصل جفتگیری توسط نرها ایجاد می‌گردند، گاهی اوقات و معمولاً در هنگام شب بدون هیچ علت مشخصی تولید می‌شوند. هلندیهای ساكن منطقه كیپ آفریقای‌جنوبی این صدای خاص را Brooming می‌نامند. ایجاد این صدای گرفته تنها در هنگام سكون انجام می‌گیرد. این صدا، نوایی نرم و خاص بوده كه تشخیص محل تولید آن كاری بس دشوار است. هر تك صدا شامل 3 نت مشخص یعنی 2 نت كوتاه و 1 نت بلند می‌باشد. منقار پرنده همچنان بسته بوده و بازدمی وجود ندارد. گردن شترمرغ در هنگام ایجاد هر صدا خصوصاً در هنگام ادای نت سوم باد می‌كند. این صدا كه در سكوت شب، غیر طبیعی و ترسناك می‌شود در طبقه‌بندی اقسام صداها یا فریادها قرار نمی‌گیرد. تولید صداهای دیگر اعم از زوزه كشیدن به هنگام خشم، غرغره‌های آهسته در زمان ترس و یك فریاد كوتاه و تیز جهت اعلان خطر در نزد هر دو جنس مشاهده می‌گردد. پرندگان غیر بالغ در دوره‌های مختلف رشد، یك صدای پیچشی، نافذ و در عین حال غم انگیز تولید می كنند. 
شترمرغهای نر وحشی اغلب دارای خانواده‌ای متشكل از یك شترمرغ ماده اصلی و چندین شترمرغ ماده فرعی می‌باشند. در طول فصل جفتگیری در مزارع پرورش شترمرغ، پرندگان به صورت جفت یا سه تایی ( یك نر، دو ماده) و یا گروهی در گله نگهداری می‌شوند. 
لانه شترمرغ‌، گودالی كم عمق در زمین است كه با ناخنهای قدرتمند شترمرغ نر حفر می‌گردد. در شرایط مناسب شترمرغ یك روز در میان تخم می‌گذارد. در یك كلاچ طبیعی تعداد تخم به 12 تا 18 عدد می‌رسد. اما در صورت برداشتن تخمها از لانه، شترمرغ ماده به تخمگذاری خود ادامه می‌دهد. از آنجائیكه باروری تخم با افزایش تعداد تخم گذاشته شده كاهش می‌یابد لذا پرورش دهندگان، فصل تخمگذاری شترمرغ را در حدّ 40 عدد تخم محدود می‌نمایند. 
شترمرغها به نوبت بر روی تخم می‌نشینند. در طول روز شترمرغهای ماده با پرهایی به رنگ زمین و در شب، نرها با پرهای سیاه اینكار را انجام می‌دهند. بطور معمول 42 روز طول می‌كشد تا جوجه‌ها از تخم بیرون‌آیند. 
یكی از خصیصه‌های ویژه شترمرغها‌، درنده‌خویی آنها است. حتی شترمرغهای جوان هم در صورت عدم تماس مداوم با انسان، كاملاً غیر قابل كنترل می‌شوند. شترمرغها از قوّه باصره قوی برخوردار بوده و در طبیعت وحش و نیز در مزارع بزرگ بعنوان دیده‌بان حیوانات دیگر عمل می‌كنند. از اینرو می توان شترمرغها را با حیوانات اهلی دیگر مانند احشام یا گوسفندان نگهداری نمود. 
شترمرغها در طی برخوردهای روزانه با انسان مأنوس شده و نهایتاً، كاملاً مطیع و رام می‌گردند. براساس گزارشی، این پرندگان قادرند كه در جمع كردن گله گوسفندان به چوپانها كمك كنند. این پرندگان جاذبهً اصلی مزارع توریستی آفریقای‌جنوبی می‌باشند. بعضی از توریستها از سوار شدن بر روی این پرندگان لذّت می‌برند. 
شترمرغها پرندگانی كم و بیش علفخوار هستند. اما گاهی اوقات از پستانداران كوچك، مارمولكها و سوسكها نیز تغذیه می‌كنند. این پرندگان سنگریزه‌های كوچك را جهت سهولت در هضم و خردكردن غذاهای فیبری می‌بلعند. 
شترمرغها كه از قوّه باصره‌ای قوی برخوردارند، با استفاده از گردنهای پریسكوپ مانندشان می‌توانند شعاعی به مسافت 5/3 كیلومتر را مشاهده‌كنند. همچنین آنها می توانند اشیائی را كه مستقیماً در زیر منقارشان قرار دارد ببینند. هر چشم كه حدوداً 60 گرم می‌باشد، وزنی معادل 4 برابر چشم انسان را دارد. صرفنظر از پلكهای بالایی و پایینی، چشم شترمرغ مجهز به پلك سوم است كه با حركت در عرض چشم، آن را تمیز نگاه میدارد. از میان حسهای باقیمانده، حس شنوائی برخلاف حس بویایی و چشایی به خوبی پیشرفت كرده‌است. 
این پرندگان می‌توانند مدت زمان طولانی را بدون آب بسربرند. این امر تا اندازه‌ای مربوط به وجود غدد نمكی در بینی آنها می‌باشد كه در پرندگان دریایی و خزندگان نیز وجود دارد. 
شترمرغها امكانات متنوعی را جهت تبادلات حرارتی در اختیار دارند كه از آن جمله می‌توان به صاف‌كردن و پوش‌دادن پرها و نیز باز و بسته‌كردن بالها به منظور تغییر اندازه مساحت بدن اشاره‌كرد. در بدن شترمرغها غده چربی جهت چرب‌كردن پرها وجود ندارد. تنها جنین شترمرغ دارای چنین غده‌ای است كه همزمان با رشد جنین این غده نیز بتدریج از بین می‌رود. 
اگر چه شترمرغها آب می‌آشامند، حمام می‌گیرند و حتی درمناطق پر آب شنا می‌كنند ولی می‌توانند همانند شترها و شترهای جمازه مدت قابل ملاحظه‌ای را بدون آب بگذرانند. این خصیصه تنها ویژگی مشترك شتر و شترمرغ نیست. شترمرغ می‌تواند همانند شتر در آفتاب شدید مسافتهای دور را با خاصّیت ضدنوری چشمانش ببیند و مانند شتر، در كف پاهایشان بالشتكهای گوشتی پینه خورده‌ای با خاصیت ارتجاعی وجود دارد كه تحمل وزن سنگینشان را بر روی انگشت بزرگ ممكن می‌سازد. گاهی اوقات در مشرق زمین شترمرغها را پرندگان شتری هم می‌نامند. اسم لاتین شترمرغ استراتیو كاملوس كه توسط لین به آنها نسبت داده‌شده‌است یكی دیگر از دلایل شباهت آنان می‌باشد. 
شترمرغها به دلیل كنجكاوی به داخل هر شكاف یا گودالی در زمین سرك می‌كشند. آنها هم مانند بسیاری از حیوانات دیگر وقتی بی‌خبر گرفته‌شوند خود را به مردن می‌زنند. بدین صورت كه بصورت درازكش و با گردن كشیده روی زمین می‌افتند. شب را هم بهمین حالت فقط در مدتی كوتاه می‌خوابند. البته همه شترمرغهای یك گله در یك زمان به این حالت نمی‌خوابند. 
شترمرغها عمر طولانی دارند كه اغلب به 50 تا 60 سال می‌رسد. یك نمونه شترمرغ بنام متوسلا در ادشورن نزدیك به 81 سال عمر كرده‌است.

Foot Issues
سه شنبه 17 مرداد 1396 11:04 قبل از ظهر
You could definitely see your enthusiasm within the article you write.
The world hopes for even more passionate
writers such as you who aren't afraid to say how they believe.
At all times go after your heart.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 08:18 قبل از ظهر
I really like what you guys are up too. This sort of clever work and exposure!
Keep up the awesome works guys I've added you guys
to our blogroll.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهندس کوروش ابراهیمیان

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان