تبلیغات
دام ، طیور ، آبزیان - كاربرد آنزیم در جیره غذایی طیور
دام ، طیور ، آبزیان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كاربرد آنزیم در جیره غذایی طیور

تهیه غذای طیور یكی از مهمترین بخش های هزینه ای را به خود اختصاص می دهد . قسمت اصلی این غذا غلات می باشد . با وجود این كه ذرت دارای میزان قابل توجهی پلی ساكارید غیر نشاسته ای (NSP) محلول است ، ولی ماده غذایی ایده آلی است كه قابلیت زیادی در جیره مرغ دارد ....

كاربرد آنزیم در جیره غذایی طیور

تهیه غذای طیور یكی از مهمترین بخش های هزینه ای را به خود اختصاص می دهد . قسمت اصلی این غذا غلات می باشد . با وجود این كه ذرت دارای میزان قابل توجهی پلی ساكارید غیر نشاسته ای (NSP) محلول است ، ولی ماده غذایی ایده آلی است كه قابلیت زیادی در جیره مرغ دارد . دیگر غلات نیز دارای مقدار زیادی (NSP) می باشند كه باعث كاهش و محدودیت آنها در جیره می شوند . تحقیقات نشان میدهد كه میزان (NSP) مواد خام مورد نظر همراه با آنزیم های میكروبی كاهش یافته و كیفیت غذا بهبود می یابد .
یك برنامه خطی با حداقل كردن هزینه ها برای تنظیم جیره تدوین شده است . بعضی از غلات به علت داشتن (NSP) كه منجر به افزایش اثرات منفی و ناسازگاری در پرندگان می شوند ، در جیره طیور كمتر استفاده می شوند . جو یكی از ابتدایی ترین مثال هاست . به كاربردن بیش از 10 درصد جو در جیره طیور ، سبب چسبندگی و رطوبت مدفوع و از طرفی كاهش رشد می شود ، این اثرات منفی جو در نتیجه ویسكوزیته بالای محلول (NSP) (بتاگلوكلن) دیواره سلولی دانه جو می باشد اما افزودن آنزیم میكروبی به غذای حاوی جو باعث كاهش (NSP) و بهبود خصوصیات ظاهری و قابلیت استفاده و هضم غذا می شود . عمده تركیب جیره مرغ از مواد گیاهی ، غلات و پروتئین های گیاهی به انضمام مقدار كمی از پروتیئن های حیوانی است . از آنجایی كه مرغ یك پرنده تك معده ای است ، همه این تركیبات قابل هضم و استفاده نیستند ولی با افرودن آنزیم های خارجی به غذا اكثر آنها قابل استفاده و هضم پیدا می كنند . انرژی بسیاری از غلات به علت ذخیره شدن به صورت (NSP) برای حیوانات تك معده ای قابلیت هضم نداشته اما بعضی از تركیبات هیدرات های كربنی باعث آزاد شدن (NSP) ذخیره ای می شوند كه در دسترس پرندگان قرار می گیرند . ضمناً حذف (NSP) باعث آزاد شدن نشاسته و پروتئین از ساختمان سلولی غلات می شود كه در نتیجه انرژی متابولیسمی و پروتئین قابل استفاده ، افزایش قابل توجهی می یابد.
 در بعضی از غلات میزان قابل توجهی (NSP) محلول وجود داشته كه در حیوانات تك معده ای باعث افزایش ویسكوزیته و كاهش هضم در روده كوچك می شود . افزودن آنزیم های میكروبی باعث كاهش میزان (NSP) و در نتیجه كاهش ویسكوزیته روده و افزایش قابلیت استفاده از غذا می گردد .هم چنین بعضی از منابع پروتئین گیاهی نیز دارای (NSP) می باشند . به طور مشابه افزودن آنزیم های میكروبی (NSP) را آزاد و پرندگان قابل استفاده می كند . با به كار بردن تركیب صجیح كربوهیدرات ها و نگهداری مناسب آن ها برای منابع پروتئین گیاهی ، انرژی متابولیسمی و پروتیئن قابل استفاده افزایش می یابد . برای همه غلات و پروتیئن های گیاهی افزودن آنزیم های خارچی قابل استفاده غذا را نسبت به گذشته آن افزایش می دهد ، اما برای غذاهای اصلی و با كیفیت بهتر ، این افزایش كمتر است پس در مجموع یك پیشرفت قابل انتظار در نتیجه وارد كردن آنزیم های خارجی به غذا می توان انتظار داشت . تقریبا در همه منابع گیاهی كه به عنوان غذای حیوانات استفاده می شوند ، یك بخش مهمی از فسفر معدنی به شكل اسید فیتیك ، ذخیره شده كه برای حیوانات تك معده ای قابل استقاده نمی باشند . با اضافه كردن فیتاز میكروبی قسمتی از این پیوندهای فسفری شكسته و ممكن است تا 30 درصد سطح فسفر مورد نیاز جیره را كاهش دهد . به طور كلی طیفی از آنزیم های میكروبی بر روی دیواره سلول های گیاهی ، اسید فیتیك و مواد غذایی چون نشاسته و پروتیئن مؤثر می باشد كه به موجب آن قابلیت استفاده و هضم غذا افزایش یافته و مواد دفعی حاصله كاهش می یابد .
با وجود آن كه آنزیم ها بر روی تركیبات غذایی اثر می كنند ، ولی بر روی باكتری ها روده ای اثری نداشته و مقاومتی در برابر آن نشان نمی دهند ، زیرا آن ها موجود زنده نبوده و هیچ رابطه ای برای رشد و قدرت زیست و یا آلودگی عفونت نشان نمی دهند . آنزیم ها تركیبات پروتئینی بوده و لذا به آسانی و با توجه به شرایط موجود زنده ، غلظت آن ها تغییر پیدا می كند . آنزیم های درون ریز در هضم تركیبات غذایی نقش اصلی داشته ولی آنزیم های خارجی كه به طور مستقیم به غذا اضافه می شوند ، نقش مكملی را برای هضم طبیعی آنزیم های درون ریز دارند; زیرا آنزیم های خارجی فعالیتشان را روی مواد غذایی خام موجود در اندام گوارشی انجام می دهند . افزودن آنزیم های خارجی به غذای حیوانات بیانگر افزایش سیستم هضم آنزیمی پرندگان می باشد.
تحقیقات زیادی در رابطه با استفاده از آنزیمها در جیره غذایی تك معده ای ها و بخصوص طیور انجام گرفته و در این تحقیقات عملكرد مثبت آنزیمها در رابطه با افزایش انرژی و قابلیت هضم قندها و پروتئین جیره مورد ارزیابی قرار گرفته است.
.
طبق گزارشات، اكثر محققین معتقدند كه افزودن آنزیم به جیره غذایی طیور، باعث اثرات ذیل خواهد شد: 
1) بالابردن قابلیت هضم 
2) پایین آوردن هزینه دان 
3) بهبود در وضعیت شیمیایی بستر 
4) بهتر شدن ضریب تبدیل 
5) كمك به محیط زیست از طریق كاهش مواد آلی دفع شده
.
از دیدگاه فیزیولوژیكی، آنزیمها پروتئینهای فعالی هستند كه بعنوان كاتالیزور و یا در جهت سرعت بخشیدن به واكنشهای شیمیایی (تا حدود یك میلیون بار) عمل می كنند بطوریكه بدون آنها مواد غذایی، نمی توانند هضم شوند. آنزیمها خود، ارگانیسم های زنده ای نیستند بلكه از ارگانیسم های زنده مثل باكتریها ، قارچها، مخمرها، یا بافتهای گیاهی تحت شرایط خاصی تولید می شوند. 
بیشتر آنزیمهای تجارتی كه منشاء قارچی دارند از Aspergillus sp. و آنهائیكه منشاء باكتریایی دارند از Bacillus sp. تهیه می شوند. 
تا كنون بیش از 3000 نوع آنزیم مختلف شناسایی شده است. بطور كلی تمامی آنزیمها به شرایط محیطی حساس هستند و بهترین عملكرد آنها در درجه حرارت ملایم و pH حدود 8-6 می باشد. 
آنزیمها تركیبات مصرف شدنی نیستند و بعد از اینكه در واكنش شیمیایی شركت كردند تغییری در شكل و تركیب آنها بوجود نمی آید . بنابراین بعد از انجام كار، می توانند مجددا" روی ماده غذایی دیگری كار كنند. از دیدگاه تئوری، فعالیت آنزیمها می تواند بطور مداوم صورت گیرد اما در عمل، همانگونه كه اشاره شد آنزیمها از پروتئینها بوده و بعد از مدتی بطور طبیعی شكستـه و غیر فعال شده و خود نیز هضم می گردند. 
به نظر می رسد مهمترین كار آنزیمها در دستگاه گوارش طیور، شكستن دیواره سلولی مواد غذایی جیره می باشد و بدینوسیله مخلوطی یكنواخت از مواد مغذی را بوجود می آورند، در نتیجه قابلیت هضم مواد غذایی بخصوص كربو هیدراتها را افزایش می دهند. 
همانطور كه در جدول (شماره 1) نشان داده شده در طیور تولید آنزیمهای آمیلاز و پروتئاز لوزالمعده در اوایل رشد بسیار كم است بطوریكه در طی چند روز اول مقدار این آنزیمها برای هضم مواد غذایی ناكافی است لذا افزودن آنزیم به جیره این حیوانات بسیار مفید به نظر می رسد.
.
زمان تقریبی رسیدن به اوج تولید آنزیم ها در سیستم گوارشی جوجه های گوشتی
آمیلاز
لیپاز
پپسین
تریپسین
5 روزگی
7 روزگی
10 روزگی
15 روزگی
.
ساختمان دیواره سلولی آندوسپرم 
دیواره سلولی آندوسپرم از بخش های كربوهیدراتی و مقدار كمی پروتئین و اسیدهای فنولیك تشكیل شده است . بخش كربو هیدراتی شامل : 1 - پلی ساكاریدها كه عبارتند از الف - سلولز ب - همی سلولز ج - پنتوزان و 2 - الیگو ساكاریدها كه شامل : الف - رافینوز ب - استاكیوز می باشد. 
رشته های باریك سلولز در بین پلیمرهای غیر سلولزی احاطه شده است و زنجیره های گلوكان سلولز بشكلی سازمان یافته بهمدیگر اتصال دارند بطوریكه این كربوهیدراتها در اثر این نوع اتصال غیر محلول بوده و نسبت به هضم آنزیمی مقاوم می باشند. 
مقدار سلولز موجود در دیواره سلولی آندوسپرم دانه غلات كم است و لذا از نظر تغذیه ای اهمیت كمی دارد. عمده كربوهیدرات دیواره سلولی این سلولها از هتروپلیمرهایی نظیر بتاگلوكان و آربینوزایلن (پنتوزان) تشكیل شده است . هر دو پلیمر مذكور در دانه غلات وجود دارد. ولی نسبت آنها به یكدیگر و مقدار كلی آنها در دانه ها متغیر است . به عنوان مثال درجو ویولاف بتاگلوكان بیشتر است در حالیكه در گندم وچاودار و تریتیكاله آرابینوزها در سطوح بیشتری یافت می شوند. 
پروتئینها و اسیدهای فنولیك در مقادیر كمی در دیواره سلولی یافت شده ولیكن نقش مهمی را در پایداری دیواره سلول بازی می كنند. 
اسیدهای فنولیك (عمدتا" اسید فرولیك) به طور عمده با آرابینوزایلنها استریفه شده است .
 
اثرات تغذیه ای پلی ساكاریدهای غیر سلولزی 
نشاسته موجود در غلات در داخل سلولهای آندوسپرم قرار دارند لذا برای دستیابی به این منبع انرژی تجزیه دیواره سلولی آندوسپرم بسیار حائز اهمیت است از اینرو آنزیمها در استفاده بهینه از مواد نشاسته ای موجود در غلات نقش بسیار مهمی را ایفا می كنند.
.
اثرات تغذیه ای پلی ساكاریدهای غیر سلولزی 
پلی ساكاریدهای غیر نشاسته ای به دو بخش محلول و نا محلول در آب تقسیم بندی می شوند. بخشهای محلول كه شامل بتاگلوكان و آرابینوزایلن است در مورد استفاده قرار گرفتن مواد مغذی مانند نشاسته توسط طیور نقش مهم و تعیین كننده ای را ایفا می كنند.
.
مكانیسم اثر این مواد بدو صورت قابل تفسیر است :
 1 - پس از خوردن دانه، بتاگلوكان و آربینوزایلن حل شده و موجب افزایش ویسكوزیته مواد هضمی می شوند. از این مكانیسم بعنوان عامل عمده محدود كننده ارزش تغذیه ای جو، یولاف، چاودار و گندم یاد می شود.
 2 - دیواره سلولی كه بخش عمده ای از آنرا این مواد تشكیل می دهند بعنوان سدی در راه رسیدن آنزیمهای هضمی به مواد مغذی یا عاملی كه سرعت اینكار را كم می كنند عمل می نماید.
در نتیجه افزایش ویسكوزیته مواد هضمی، سرعت انتشار آنزیمها، انتشار مواد مغذی و حركت مواد در دستگاه گوارش همگی كمتر می شود و در نتیجه هضم و جذب مواد مغذی و میزان مصرف خوراك پایین می آید. هر چه مولكول بزرگتر باشد اثر افزایش ویسكوزیته بر سرعت انتشار آن بیشتر خواهد بود در نتیجه چربیها بواسطه بزرگی ذرات بیش از سایر مواد مغذی تحت تأثیر قرار می گیرند.
كند شدن حركت مواد هضمی در دستگاه گوارش موجب افزایش جمعیت میكروبی در روده كوچك می شود كه اثر منفی بر عملكرد حیوان می گذارد. از طرف دیگر افزایش ویسكوزیته موجب كاهش سطح برخی از آنزیمهای لوزالمعده از جمله آمیلاز در مجرای روده كوچك می شود. اثر دیگر دیواره سلولی همانگونه كه ذكر شده ایجاد كردن سدی در برابر دستیابی آنزیمها به نشاسته و پروتئین داخل سلول و یا كند كردن دستیابی آنزیمها به مواد مذكور می باشد كه درنتیجه این كار از قابلیت هضم مواد مغذی مذكور كاسته شده و یا آزاد شدن آنها به تأخیر می افتد یعنی در انتهای روده كوچك آزاد می شوند. 
علاوه بر اثرات مذكور بتاگلوكان هضم نشده موجب چسبندگی مدفوع در حیوان می شود كه وضعیت بستر را نامطلوب می سازد . در طیور تخمگذار این مورد باعث افزایش تخم مرغهای كثیف می گردد.
با توجه به مطالب فوق برخی از غلات به دلیل داشتن مواد مذكور میزان انرژی قابل متابولیسم كمتری را نسبت به غلاتی نظیر ذرت در تغذیه طیور بخصوص طیور گوشتی دارند. بنابراین در زمانیكه از اینگونه غلات (جو، یولاف، چاودار و گندم) به مقدار بیش از حد توصیه شده استفاده می شود، استفاده از آنزیم جهت حداكثر بهره وری از مواد مغذی موجود در این غلات لازم بنظر می رسد.
باید توجه داشت كه آنزیمهای تجارتی موجود، هر كدام بر روی پلی ساكاریدهای مخصوصی عمل می كنند . بطور مثال در جیره ای كه از دانه جو و گندم تشكیل شده بترتیب می توان از آنزیمهای گلوكاناز و گزیلاناز استفاده نمود كه بطور كامل در جداول (شماره 2 و 3) ذكر شده است. بطور كلی در نتیجه استفاده از آنزیم، قابلیت هضم چربیها، پروتئینهاو بخصوص كربوهیدراتها بهبود یافته و باعث افزایش انرژی قابل متابولیسم ظاهری می شود. البته این مقدار بسته به نوع آنزیم تهیه شده در كارخانجات مختلف، متفاوت است و در هنگام مصرف باید به میزان توصیه شده توجه شود.
.
نوع آنزیم مشخصات
بتاگلوكاناز در جیره هایی كه از جو به مقدار زیادی استفاده شده بكار می روند و چسبندگی مدفوع را كاهش داده و انرژی قابل متابولیسم ظاهری جو را حدود10 درصد افزایش می دهد.
گزیلاناز در جیره هایی كه از گندم به مقدار زیادی استفاده شده، بكار می رود و انرژی قابل متابولیسم ظاهری گندم را حدود 5-4 درصد افزایش می دهد
پروتئاز در جیره هایی كه مقدار پروتئین گیاهی زیاد است مورد استفاده قرار می گیرد و قابلیت هضم پروتئین را افزایش می دهد.
فیتاز در جیره هایی كه فسفر با منشاء گیاهی زیاد است استفاده می شود و قابلیت استفاده از فسفر، كلسیم و عناصر معدنی كم مصرف را افزایش می دهد.
مولتی آنزیم از آنزیم های مختلف تشكیل شده است.
(جدول شماره 2) 
.

Cialis canada
جمعه 16 آذر 1397 10:24 قبل از ظهر

Kudos. Quite a lot of stuff.

acquisto online cialis we recommend cialis info cialis 5 mg schweiz buying brand cialis online cialis efficacit trusted tabled cialis softabs cialis prezzo di mercato cialis official site cialis dose 30mg cialis flussig
buy cialis with no prescription
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:13 بعد از ظهر

With thanks! I like it.
cialis dosage recommendations buy cialis cheap 10 mg where to buy cialis in ontario we like it safe cheap cialis cialis professional from usa wow cialis 20 cuanto cuesta cialis yaho generic low dose cialis cialis patent expiration american pharmacy cialis
buy cheap cialis on line
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:18 بعد از ظهر

You expressed this really well!
cialis sale online cialis generique 5 mg click here to buy cialis side effects for cialis buy name brand cialis on line fast cialis online cialis italia gratis cialis with 2 days delivery cialis tadalafil estudios de cialis genricos
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:37 قبل از ظهر

Really loads of beneficial facts.
cialis prices in england cialis bula cialis tadalafil online cialis 20mg prix en pharmacie cialis generique cialis coupons side effects for cialis cialis 20 mg effectiveness comprar cialis 10 espa241a cialis pills price each
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 06:21 بعد از ظهر

Good content. Kudos!
cialis prezzo in linea basso discount cialis cialis tablets australia cialis 20 mg effectiveness cialis sans ordonnance cialis en mexico precio achat cialis en suisse generic cialis pill online cialis cost cialis kaufen bankberweisung
buy tadalafil online
سه شنبه 13 آذر 1397 07:11 قبل از ظهر

Incredible lots of amazing information.
cialis price in bangalore generic low dose cialis 5 mg cialis coupon printable cialis 5mg prix cialis italia gratis cost of cialis cvs recommended site cialis kanada price cialis wal mart pharmacy rezeptfrei cialis apotheke cialis wir preise
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:11 بعد از ظهر

Nicely put, Thanks!
non 5 mg cialis generici 5 mg cialis pharmacie en ligne 40 mg cialis what if i take cialis en 24 hora buy cialis cheap 10 mg generic low dose cialis cialis official site cialis 10 doctissimo rezeptfrei cialis apotheke enter site natural cialis
buy cials online
دوشنبه 12 آذر 1397 06:50 قبل از ظهر

You expressed this very well.
cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis in vietnam comprar cialis 10 espa241a we recommend cialis best buy tadalafil generic low cost cialis 20mg cialis 5 mg funziona side effects of cialis ou acheter du cialis pas cher weblink price cialis
cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 06:43 بعد از ظهر

Kudos. I value it!
can i take cialis and ecstasy cialis cuantos mg hay cialis price in bangalore cialis 5mg billiger 5 mg cialis pharmacie en ligne weblink price cialis 5 mg cialis coupon printable viagra vs cialis vs levitra cialis reviews look here cialis order on line
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 06:21 قبل از ظهر

Kudos, Loads of content.

recommended site cialis kanada cialis pills price each cialis y deporte cialis 20 mg best price cialis dose 30mg cialis 30 day sample cialis online cialis professional yohimbe sialis prix cialis once a da
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 07:05 بعد از ظهر

You actually suggested this really well!
generic cialis levitra side effects for cialis cialis side effects dangers cialis online nederland cialis prices in england canadian cialis generic cialis in vietnam tadalafil 5mg cialis online deutschland cialis cost
buy cheap cialis in canada
شنبه 10 آذر 1397 05:59 قبل از ظهر

Nicely put, Cheers!
prezzo di cialis in bulgaria cialis price in bangalore we choice free trial of cialis bulk cialis click now buy cialis brand cialis farmacias guadalajara achat cialis en suisse il cialis quanto costa cialis official site cialis en mexico precio
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 06:42 بعد از ظهر

Kudos. Helpful stuff.
canadian drugs generic cialis cialis herbs how much does a cialis cost generic cialis 20mg tablets cialis prezzo di mercato cilas enter site 20 mg cialis cost achat cialis en itali online prescriptions cialis we recommend cheapest cialis
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 06:55 قبل از ظهر

Cheers, I appreciate this.
cialis online free cialis online cialis cialis diario compra cialis 10 doctissimo buy original cialis cialis generic availability we like it cialis soft gel weblink price cialis click here cialis daily uk
Cialis 20 mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:41 بعد از ظهر

Helpful postings. Appreciate it!
cialis tablets for sale online prescriptions cialis cialis prices rezeptfrei cialis apotheke interactions for cialis rezeptfrei cialis apotheke cialis para que sirve miglior cialis generico what is cialis side effects for cialis
buy cialis medication
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:58 قبل از ظهر

Useful content. Thanks.
cialis manufacturer coupon pastillas cialis y alcoho canadian drugs generic cialis cialis online cialis online napol generico cialis mexico generic cialis tadalafil buy cialis online cheapest cialis for bph cialis online holland
buy generic cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:04 بعد از ظهر

Good write ups. Thanks a lot!
cialis en 24 hora cilas cialis uk next day cialis generique prezzo di cialis in bulgaria only now cialis for sale in us canadian cialis buying cialis in colombia the best site cialis tablets overnight cialis tadalafil
Cialis prices
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:24 قبل از ظهر

Terrific data, With thanks.
buy cheap cialis in uk tarif cialis france cialis usa cost cialis generic tadalafil buy cialis y deporte cialis prices in england acquisto online cialis cialis super acti cialis coupon acquisto online cialis
buy cialis uk
چهارشنبه 11 مهر 1397 04:35 قبل از ظهر

Very good information, Regards.
prescription doctor cialis cialis rckenschmerzen cialis manufacturer coupon cialis price thailand cialis lilly tadalafi when can i take another cialis free cialis side effects for cialis only here cialis pills buying brand cialis online
Buy cialis online
دوشنبه 9 مهر 1397 03:34 قبل از ظهر

You explained that adequately!
cialis preise schweiz generic cialis tadalafil viagra cialis levitra cialis for sale acquisto online cialis cialis 200 dollar savings card cialis generic cialis generico cialis australia org buy original cialis
canada pharmacies online prescriptions
یکشنبه 1 مهر 1397 06:03 قبل از ظهر

You reported that wonderfully.
canadian pharmacies without an rx online pharmacies mexico canadian viagra canada online pharmacies canada online pharmacies legitimate drugs for sale in mexico canada drugs north west pharmacies canada reputable canadian prescriptions online best canadian pharmacy
http://cialisvipsale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:42 قبل از ظهر

Terrific posts. Thank you.
cialis side effects calis brand cialis nl cialis efficacit purchasing cialis on the internet order generic cialis online we recommend cialis best buy cialis canadian drugs cialis prices in england cialis 20 mg
viagravipsale.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:42 بعد از ظهر

Thanks a lot! An abundance of posts.

cialis online nederland venta cialis en espaa cialis lilly tadalafi 5 mg cialis coupon printable cialis generico the best site cialis tablets buying cialis overnight il cialis quanto costa cialis pills boards canada discount drugs cialis
canadianpharmacytousa.com
چهارشنبه 14 شهریور 1397 10:31 قبل از ظهر

Nicely put. Thanks a lot.
canadian medications online pharmacies mexico canadian rxlist canadian pharcharmy online24 canadian pharmaceuticals stocks prescription drugs without prior prescription cialis from canada north west pharmacy canada canadian discount pharmacies in ocala fl drugstore online
http://canadianpharmacyies.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:30 بعد از ظهر

You reported it exceptionally well.
buy cheap viagra pills online order online pharmacy buy viagra where online pharmacy buy viagra online canadian pharmacy viagra buy no prescription buy tadalafil online online pharmacy viagra generic viagra viagra buy viagra order sildenafil online uk
http://kawanboni.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:55 قبل از ظهر

Very good facts. Appreciate it.
generico cialis mexico generic cialis price cialis per pill click here to buy cialis cialis purchasing cialis rezeptfrei sterreich prices for cialis 50mg we choice cialis pfizer india cialis online cialis prezzo in linea basso
http://cialisbuys.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:10 بعد از ظهر

With thanks! Loads of write ups.

cialis online cialis 50 mg soft tab cialis generisches kanada cipla cialis online how much does a cialis cost buy generic cialis prescription doctor cialis cialis pills in singapore click here to buy cialis deutschland cialis online
http://viabiovit.com/kun-je-die-kopen-viagra-at-cvs.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:21 قبل از ظهر

Valuable info. With thanks.
cheap online pharmacy no prescription how can you buy viagra online viagra buy viagra buy viagra pills buy super viagra where to buy viagra uk where can you buy viagra online safely online viagra pharmacy buy viagra brand online buy real viagra online without prescription
buy cialis soft
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:00 بعد از ظهر

Helpful information. Thanks a lot.
online cialis import cialis click now buy cialis brand cialis 5 mg cialis dose 30mg order generic cialis online cialis online cialis venta a domicilio where do you buy cialis cialis professional yohimbe
Online cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:17 قبل از ظهر

Thanks a lot, I like this!
generic cialis tadalafil tesco price cialis cialis 10mg prix pharmaci how much does a cialis cost where do you buy cialis cialis online we like it cialis soft gel cialis online cialis generisches kanada cialis generico in farmacia
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهندس کوروش ابراهیمیان

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان